A jövő héten elindulnak a tárgyalások Magyarország uniós szavazati jogának esetleges megvonásáról.


Az Európai Unió jelentős intézménye, az Általános Ügyek Tanácsa május 27-i ülésén meghallgatást szervez Magyarország szavazati jogának lehetséges felfüggesztéséről. Ezt az információt a Tanács hivatalos weboldalán közzétett napirendből tudhatjuk meg.

Ez már a nyolcadik alkalom, hogy Magyarországról tartanak meghallgatást, mióta az Európai Parlament 2018-ban megkezdte a 7-es cikk szerinti eljárást az országgal szemben. Az EU-szerződés 7. cikke lehetőséget ad a Tanács számára, hogy felfüggessze egy tagállam szavazati jogait, amennyiben az tartósan sérti az Unió alapvető értékeit.

Az Általános Ügyek Tanácsában a tagállamok európai ügyekért felelős miniszterei, gyakran EU-ügyi vagy külügyminiszterek képviselik hazájukat. Ez a testület kulcsszerepet játszik az EU-s csúcstalálkozók előkészítésében, valamint olyan kérdések kezelésében, amelyek több politikai területet is érintenek, mint például a 7-es cikk szerinti eljárás.

A meghallgatásra azt követően kerül sor, hogy az Európai Unió vezetői folyamatosan azon munkálkodnak, hogyan kerülhetnék ki Budapest vétóját Ukrajna uniós csatlakozásának ügyében. Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője május 10-én hangsúlyozta, hogy Brüsszel alternatív stratégiákkal is készül, amennyiben Magyarország megkísérelné blokkolni Ukrajna tagjelölti státuszának megszerzését.

"Van B- és C-tervünk is. De a fő célunk az A-terv megvalósítása, amelynek lényege, hogy mindenki támogatását megszerezzük" - mondta Kallas újságíróknak.

Orbán Viktor miniszterelnök többször is megakadályozta vagy késleltette az Ukrajnának szánt EU-s támogatási csomagok jóváhagyását, miközben ellenállt az Oroszország ellen bevezetett szankcióknak. Magyarország Ukrajna támogatásának folyamatos gátolása újra és újra felvetette a kérdést, hogy vajon meg kell-e vonni a szavazati jogát az uniós döntéshozatalban.

Az Európai Parlament szintén folyamatosan aggályokat fogalmaz meg Magyarországgal szemben a jogállamiság leépítése miatt a 7-es cikkely alapján. Az Orbán-kormány alatt Magyarország egyre élesebb nemzetközi bírálatokat kap a sajtószabadság korlátozása és a demokrácia aláásása miatt. Legutóbb a héten benyújtott átláthatóságinak nevezett törvényjavaslat váltott ki kemény kritikákat.

Related posts