Már a héten útnak indulhatnak Kapu Tiborék az űrbe, hiszen megszületett az új időpont!


Megérkezett az új időpont Kapu Tiborék űrmissziójának startjára. A NASA eddig több ízben is elhalasztotta az expedíciót, különféle akadályokra hivatkozva. Jelenleg Kapu Tibor Floridában tartózkodik karanténban, de a hírek szerint akár már a héten útnak indulhat a Nemzetközi Űrállomás felé.

Június 25-én, szerda reggel nyolc óra harminc perckor indulhat az Axiom-4 küldetés - írja a SpaceX. A tartalék indítási lehetőséget pedig június 26-ra, csütörtök reggel nyolc órára tűzték ki. Az űrmissziót már több alkalommal is elhalasztották, legutóbb június 20-án. Akkor arra hivatkoztak, hogy a rendellenes működést mutató Zvezda modul helyreállítását követően a NASA-nak időre van szüksége, ahhoz hogy megbizonyosodjon arról, a Föld körül a világűrben keringő tudományos létesítmény képes további négy asztronautát fogadni.

Ez lesz az első repülése a küldetést támogató Dragon űrhajónak. Az űrben töltött idő alatt a legénység több mint hatvan tudományos kísérletet és bemutatót végez majd, leginkább a Föld megfigyelésére összpontosítva. Az amerikai Peggy Whitson parancsnokból, Shubhanshu Shukla indiai pilótából, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewskiből és a magyar Kapu Tiborból álló legénység 14 napot tölt majd az űrállomáson, ahol az Axiom-küldetéseket tekintve rekordszámú tudományos és technikai kísérletet végeznek el.

Ahogy már említettük, az új magyar űrhajós küldetésének elindítását egy 2021. július végén kiadott kormányhatározat tette lehetővé, amelyet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentett be. Ezt követően augusztusban ünnepeltük a Bay Zoltán Hold-radar kísérletének 75. évfordulóját, amely egy újabb lépés a magyar űrprogram fejlődésében. Ez a program a nemzetközi kapcsolatok, az innováció, valamint az űripar gazdasági jelentőségére összpontosít, összhangban az Európai Unió és az Európai Űrügynökség által kitűzött célokkal.

Az űrhajósjelöltek kiválasztására irányuló programot Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, jelentette be. Ezzel egy időben bemutatták a program hivatalos nevét is: Hungarian to Orbit, vagyis HUNOR. A HUNOR program koordinációját az Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriuma látta el, míg a program keretében végzett tudományos és technikai feladatokat az Európai Űrügynökség, a NASA, az Axiom Space, valamint az Űrkutatási Tudományos Tanács támogatta.

Related posts