"Már a nullához közelítő mínuszokhoz is több milliárd forintra van szükség."
Demeter Szilárd válaszában kiemelte, hogy a hosszú éveken át elhanyagolt problémákra fókuszálnak, és céljuk, hogy 2030-ig helyreállítsák az intézményrendszert.
A Demeter Szilárd vezetése alatt álló közgyűjtemények egyre komolyabb anyagi és irányítási problémákkal néznek szembe. Eközben a kulturális szektor egészét sújtó megszorítások is aggasztó mértékben terjednek – számolt be szerdán a hvg.hu két kiszivárgott belső dokumentumra hivatkozva, amelyek a 24.hu-nak is eljutottak.
A Demeter által kiadott elnöki utasítások többek között szigorú kötelezettségvállalási korlátozásokat vezetnek be – köznyelven megszorításoknak nevezve. Ennek értelmében a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjához (MNMKK) tartozó intézmények csak az első számú vezetőjük jóváhagyásával vállalhatnak működési célú kötelezettségeket, és ezt a jóváhagyást kizárólag akkor kaphatják meg, ha a kötelezettségvállalás elengedhetetlen a működésük szempontjából. Az utasítás szerint a beruházások és felújítások megkezdéséhez a Nemzetgazdasági Minisztérium előzetes engedélye szükséges, egyedüli kivételt képeznek ez alól az EU-s vagy nemzetközi megállapodások keretében finanszírozott projektek.
A másik elnöki levél a munkabéren felüli többletdíjazás moratóriumát írja elő, vagyis nem lehet túlórapénzzel járó rendkívüli munkavégzést, sem pedig helyettesítési díjjal járó helyettesítést elrendelni. A hvg.hu úgy tudja, hogy a megszorítások Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter utasításával vannak összhangban, továbbá arról is írnak, hogy anyagi és szervezési okok miatt az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) nem sikerült megújítani a digitalizációhoz szükséges számítógépes szoftverek licenszeit.
A korlátozások ügyében még múlt héten küldtünk kérdéseket Demeter Szilárdnak, amelyre csak most csütörtök reggel érkezett válasz. Többek között arról érdeklődtünk, hogy a hat közgyűjteményt felügyelő központ elnökénél, hogy
A konkrét kérdéseinkre nem érkezett válasz, azonban Demeter az intézkedések szükségességét azzal indokolta, hogy "az MNMKK, mint újonnan létrejött integrált szervezet, kiemelt figyelmet szentel a korábban önállóan működő országos közgyűjtemények és kultúrstratégiai intézmények szakmai, valamint funkcionális feladatainak összehangolására." Véleménye szerint a szervezet előtt álló gazdasági, jogi és szakmai átalakítások egyedülálló kihívásokat jelentenek a magyar kulturális intézményrendszer történetében. E kihívások megoldása során elsődleges célként tűzte ki az átlátható és felelős gazdálkodás megvalósítását.