Létrejött a Gyerekasztal Munkacsoport, melyben a pannonhalmi főapát mellett egy 444-es újságíró is képviselteti magát.


Létrejött a Gyerekasztal Munkacsoport, amely a katolikus gyermekvédelem előmozdítására jött létre. A csoport tagjai között található Urfi Péter, a 444 újságírója, aki évek óta foglalkozik az egyházon belüli visszaélések feltárásával. Mellette egyházi vezetők, katolikus értelmiségiek, gyermekjogi szakértők és egy pap áldozata is helyet kapott a munkacsoportban. A csoport fő célja egy alapos múltfeltáró vizsgálat előkészítése.

A sajtóközleményt a grafika alatti részben változtatás nélkül tesszük közzé.

A Gyerekasztal Munkacsoport, amely Magyarországon példa nélküli szakmai összefogással jött létre, elkötelezte magát a katolikus gyermekvédelem terén tapasztalható pozitív változások elősegítése mellett. Célunk, hogy hozzájáruljunk a gyermekjogi kérdésekkel és a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos diskurzus színvonalának emeléséhez, továbbá ösztönözzük a párbeszédet az egyházi és világi közösségek tagjai között a magyar társadalomban. Bízunk abban, hogy közös erőfeszítéseink nyomán egy érzékenyebb és tudatosabb társadalmi környezetet tudunk kialakítani a gyermekek védelme érdekében.

Munkacsoportunk összetétele már önmagában is a remény szikráját hordozza, hiszen egyedülálló módon képviseljük a különböző szakterületeket és tapasztalatokat. Tagjaink között egyházi vezetők találhatók, akik már szembesültek gyermekbántalmazási ügyekkel, valamint egy újságíró, aki feltárta e súlyos problémákat. Az asztalnál teológus és jogvédő ül egymás mellett, továbbá olyan aktivista is részt vesz, aki személyes áldozata volt az egyházon belüli zaklatásnak. E sokszínűség lehetőséget ad arra, hogy együtt keressük a megoldásokat, és valódi változást érjünk el.

A Gyerekasztal Munkacsoport jelentősége számomra abban rejlik, hogy különféle emberek találkozhatnak és együtt dolgozhatnak. Itt lehetőség nyílik arra, hogy mindenki gazdagítsa saját nézőpontját, tapasztalatait és észrevételeit másokéval. Ezen túlmenően, közösen küzdenek egy nemes célért, amely a társadalom szempontjából is kiemelkedő: az egyházi gyermekvédelem ügyéért.

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát megosztotta gondolatait a valódi bocsánatkérés fontosságáról: "Szívből jövő, felelősséget vállaló bocsánatkérésekre van szükség, amelyek elismerik a másik fájdalmát és támogatják a gyógyulási folyamatot. Fontos lenne, hogy az elhallgatás helyett a nyílt és őszinte kommunikáció váljon dominálttá, hiszen ez elengedhetetlen a szembenézéshez. A tisztánlátás elősegítése és a bizalom helyreállítása csak így válik lehetővé."

"Mint korábbi áldozat, mélyen hiszem, hogy a múlt sebeinek feldolgozása és a biztonságos jövő megteremtése érdekében szükség van párbeszédre és felelősségvállalásra. Ez a csoport azért jött létre, hogy támogassa a magyar katolikus egyházat a visszaélések megelőzésében és a megfelelő válaszok kialakításában. A célom, hogy az áldozatok tapasztalatait és szempontjait is figyelembe véve segíteni tudjam egy olyan egyház kialakulását, amelyben az átláthatóság, a biztonság és az igazságosság alapértékek. Hiszem, hogy ezzel hozzájárulhatok egy felelősségteljesebb és emberségesebb egyházi közösséghez" - mondja Pető Attila gyermekvédelmi aktivista.

A munkacsoport célja, hogy bekapcsolódjon abba a katolikus közösségben egyre inkább elterjedő megközelítésbe és gyakorlatba, amely az őszinte önreflexión és a múltbeli események alapos feltárásán alapul. E cél érdekében részletes összefoglaló jelentéseket készítünk, és hatékony megelőző intézkedéseket dolgozunk ki. Emellett hangsúlyt fektetünk a szakemberek alapos képzésére is, mindezek révén hozzájárulva a sebek gyógyulásához és a jövőbeli visszaélések elkerüléséhez.

Fontosnak érezzük, hogy egy átfogó országjelentést készítsünk, amely nemcsak a különböző országok aktuális állapotát tárja fel, hanem hozzájárul a valós helyzet mélyebb megértéséhez is. Ez a jelentés lehetőséget teremt arra, hogy az egyházi közösségeken túlmutatóan, társadalmi szinten is szembenézzünk a kihívásokkal, és előmozdítsuk a közös gyógyulás folyamatát.

Természetesen egy ilyen összetett országjelentés elkészítése jóval túlmutat a mi civil kezdeményezésünk lehetőségein és erőforrásain; a Gyerekasztal csupán mint támogató szereplő léphet fel a kedvező folyamatok elősegítésében. Az országjelentés előkészítése már önmagában is bonyolult kihívás, és bízom benne, hogy együttműködhetünk a katolikus gyermekvédelem szakértőivel, mind belföldön, mind külföldön, hogy közösen valósítsuk meg ezt a fontos feladatot.

Gyurkó Szilvia gyermekjogi tanácsadó kiemeli, hogy a gyerekekkel szembeni visszaélések összetett problémájának hatékony kezelése érdekében elengedhetetlen a különböző szakmák közötti párbeszéd és együttműködés. Az áldozatok meghallgatása és a holisztikus megközelítés kiemelése alapvető fontosságú, ahogyan a pszichológia, jog, kriminológia és gyermekjogok szakértőinek együttműködése is. A Gyerekasztal kezdeményezés lehetőséget biztosít arra, hogy ezt a multidiszciplináris megközelítést alkalmazzuk, amely hozzájárul a bántalmazás jelenségének alaposabb megértéséhez, hatékonyabb megelőzési stratégiák kidolgozásához, az áldozatok támogatásához, és az egyházi intézmények elszámoltathatóságának és átláthatóságának növeléséhez. Tapasztalatai szerint a szakmaközi fórumok – a gyermekvédelemtől kezdve az oktatáson, egészségügyön át a sportig – segítenek helyreállítani a társadalmi bizalmat, amelyet a bántalmazási esetek nyilvánosságra kerülése megrendített, továbbá támogatják az áldozatok gyógyulási folyamatát is.

A munkacsoport küldetése összhangban van a Ferenc pápa által kezdeményezett szinodális folyamattal - vagyis az egyház hívek közösségével együtt történő megújításával -, és annak gyermekvédelmi célkitűzésével, amely a transzparencia szükségességét hangsúlyozza.

A katolikus gyermekvédelem, valamint a magyar gyermekvédelem általános ügyének előmozdítására törekszünk, amelyhez személyes találkozók, workshopok, képzések és konferenciák szervezésével járulunk hozzá. E témakör sokak számára nehezen megközelíthető, és sajnos sokan nem mernek, vagy nem tudnak róla beszélni. Célunk, hogy bátorítsuk az érintetteket a párbeszédre, és elérjük a lehető legszélesebb közönséget saját honlapunkon, valamint az egyházi és világi médiában. Ki szeretnénk emelni a katolikus gyermekvédelem erőfeszítéseit a szélesebb közvélemény számára, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy a folyamatosan bővülő nemzetközi szakirodalom is magyar nyelven elérhető legyen. Ezzel szeretnénk még hatékonyabbá tenni munkánkat. Az egyik első lépésünk egy olyan kötet kiadása lesz, amely a bántalmazással foglalkozó teológiai szerzők írásait gyűjti össze, átfogó válogatás formájában. Nem csupán esettanulmányok bemutatására vállalkozunk, hanem a jelenség komplex elemzésére, beleértve a szexuális és lelki bántalmazások összefüggéseit is.

Ezen kívül a gyerekasztal.hu weboldalunkon közzétettük Gyurkó Szilvia kutatási jelentésének összefoglalóját. Ez a dokumentum részletesen bemutatja, hogy a katolikus egyház gyermekvédelmi rendszerei Kelet-Közép Európában milyen eredményeket értek el, valamint mely területeken mutatkoznak hiányosságok. Az országokra lebontott elemzés segítséget nyújt a helyzet átfogó megértésében és a szükséges fejlesztések azonosításában.

"Személyes vágyam egy olyan egyházi-társadalmi közeg létrehozása és fenntartása, ahol mindenki biztonságban érezheti magát - legyen szó gyermekről vagy felnőttről, laikusról vagy klerikusról, beosztottról vagy vezetőről. Az emberi méltóság védelme nem korlátozódhat elszigetelt cselekvésekre; ehelyett egy átfogó kultúraváltásra kell törekednünk. Ennek megvalósítása érdekében elengedhetetlen a folyamatok alapos megértése, a kutatás, a szemléletformálás, a megelőzés, a képzés, a párbeszéd, az esetkezelés és az együttműködés.

Mélyen hiszem, hogy ez a szolgálat az egyház irgalmas, gyógyító tevékenységének része, és hozzájárul az istenkapcsolat elmélyítéséhez, vagyis az örömhír hirdetésének beteljesítéséhez" - mondja Dobszay Benedek ferences szerzetes, korábbi tartományfőnök.

Related posts