A mai naptól kezdve új szabályok léptek életbe a babaváró hitel terén, ami sok család számára kedvező változásokat hozhat. A könnyítéseknek köszönhetően számosan örülhetnek a megkönnyített feltételeknek és lehetőségeknek.


Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben a babaváró hitel módosításáról szóló rendelet. Jobb helyzetbe kerülhetnek azok, akiknél 5 éven belül nem, de később megérkezik a baba; jól járhatnak, akik elváltak, de 5 évet követően újra megházasodak és gyereket vállalnak; egy évre hosszabbítják a gyermek "lejelentésének" a határidejét; és módosítják a méltányossági kérelem szabályait is. A könnyítések a már korábban igényelt hitelekre is érvényesek mától.

Az éjszaka nyilvánosságra hozott kormányrendelet alapján jelentős módosítások várhatóak a Babaváró hitel szabályaiban. Bár az igénylési feltételek alapvetően változatlanok maradnak, a frissítések révén mégis kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek azok, akik szeretnék igényelni a babavárót, vagy már rendelkeznek ilyen jellegű kölcsönnel - állapította meg a Bankmonitor.

A babaváró hitel a futamidő első 5 évében egy kamatmentes kölcsön, ráadásul a kamatmentesség véglegessé válik, amennyiben ezen időszakon belül gyermeke születne a házaspárnak. Ha viszont ezen 5 éven belül nem érkezne baba, akkor a kamatmentességet elveszti a család, ráadásul az addig kapott kamattámogatásra is büntetést kellene fizetni.

A jogszabály módosítása következtében viszont

A kamatmentesség újbóli megszerzésére van lehetőség, amennyiben az első gyermek a 5. év elteltével jön a világra.

Valójában lehetőség nyílna arra is, hogy a gyermekre vonatkozóan kérjük a törlesztési kötelezettség három évre történő felfüggesztését. Ez nem azt jelenti, hogy az ötödik év végén a család visszakapná a korábban megfizetett büntetés összegét, de annyi előnnyel járna, hogy a kamatmentesség visszaállna, ami által a törlesztőrészlet is csökkenne.

Fontos megjegyezni, hogy jelenleg érvényben van egy kedvezmény az első gyermek születési határidejével kapcsolatban. Az érintett házaspárok esetében a határidőt egységesen 2026. július 1-jéig meghosszabbították, amennyiben a szerződésükben szereplő 5 éves időtartam 2026. június végén lejárna.

A kamatmentesség elvesztése akkor következik be, ha a pár elválik. Amennyiben addig nem született gyermek, a válásig kapott kamattámogatás után büntetést is kell fizetni. Viszont van egy lehetőség: ha a házasság első 5 évében az egyik fél újra házasodik, és az új partner megfelel a jogszabályi követelményeknek, a kamatmentesség ismételten érvénybe léphet.

A változás értelmében ez a kiskapu kiszélesedik:

A kamatmentesség ismételten elérhetővé válik abban az esetben is, ha a futamidő első öt évén túl a korábbi pár egyik tagja újraházasodik, és az új kapcsolatból gyermek érkezik a családba.

Ezen gyermekre a 3 éves törlesztési moratóriumot is kérheti az új házaspár.

Törlesztési szüneteltetés vagy tartozáselengedés esetén a jogszabályi előírások szerint fontos, hogy az újonnan érkezett gyermeket 180 napon belül bejelentsük. Ez azt jelenti, hogy a házaspárnak jeleznie kell, hogy elérte az új támogatási szintet, amely a gyermek születésével járó előnyöket is magában foglalja.

A jogszabályváltozás alapján ezt a 180 napos határidőt 1 évre kitolják, vagyis a születést követően több ideje lesz a családoknak a Babaváróval kapcsolatos ügyintézésre.

Ha megszeg valamilyen feltételt a család, akkor megszűnhet a kamattámogatás. Ugyanakkor az érintett családok méltányossági alapon felmentést kérhetnek a büntetés megfizetése alól.

A jogszabály módosítása nyomán egyértelművé válik, hogy a büntetések és a kamattámogatás visszafizetése mellett méltányossági alapon lehetőség nyílik a kamatemelkedésből eredő terhek alóli mentesség igénylésére. Más szóval,

akár a kamatmentesség is megmaradhat bizonyos esetekben.

A módosítás hangsúlyozza, hogy a házaspárnak közösen kell benyújtania a méltányossági kérelmet. Kivételt képez ez alól az az eset, amikor a válás következtében a kedvezmények megszűnése áll fenn.

Az eredeti tervezet alapján a feltételek megsértésekor megfizetendő büntetés bizonyos esetekben megemelkedett volna, de a végleges jogszabályból ez a kitétel végül nem került be. A családnak büntetést is kellhet fizetnie abban az esetben, ha a kamattámogatást elveszítené. (Ez a kamatemelkedés mellett egy külön egy összegű teher lenne.)

A fenti két módszer alapján kiszámolt összegek közül a nagyobbik értéket kell a családnak rendeznie.

A jogszabályváltozás ma, a kihirdetést követően lép életbe, és fontos megemlíteni, hogy a már korábban igényelt hitelek esetében is érvényesek a fent említett kedvezmények.

Fontos hangsúlyozni, hogy a legújabb jogszabályváltozások nem érintették az életkori korlátokat. Ez azt jelenti, hogy azok a házaspárok, ahol a nő 30 és 41 év között van, továbbra is csupán idén pályázhatnak a babaváró támogatásra. Ráadásul ezek a párok csak akkor jogosultak a hitelre, ha már várandós a nő. Az érintett párok számára azonban sürgető a helyzet, hiszen az év vége egyre közeledik.

Related posts