A Kongresszus új elnöke, aki a republikánus pártot képviseli, már hivatalba lépett. Az esemény jelentős mérföldkő a politikai tájban, és várakozásokkal teli időszakot indít el a törvényhozásban. A döntés mögött álló politikai dinamikák és a következő lépé
Az első szavazási fordulóban megválasztotta elnökét Mike Johnson republikánus képviselő személyében az újonnan megalakult amerikai Kongresszus alsóháza, a képviselőház pénteken.
A helyi idő szerint délben kezdődött a szavazás, amely név szerinti voksolás keretében zajlott. A republikánusok, akik a szűk többséget birtokolták, jelöltjük úgy jutott hozzá a szükséges szavazatszámhoz, hogy pártján belül ketten is megváltoztatták a voksaikat. Johnson, aki az előző törvényhozási ciklus második felében is a házelnöki posztot töltötte be, a szavazás végén 218 voksot gyűjtött össze, míg a demokrata frakció vezetője, Hakeem Jeffries 215 szavazatot kapott, ami pontosan megfelel a demokrata képviselők számának.
Az Egyesült Államok 119. Kongresszusa az alkotmány előírása szerint január 3-án ült össze, amivel egyben megszűnt az előző, 2023 januárja óta hivatalban lévő 118. Kongresszus. A képviselőház tagjait, valamint a felsőház, a szenátus tagjainak harmadát november 5-én, az elnökválasztással egy időben választották meg. A képviselőház elnökének megválasztása az elnöki hatalomátvétel szempontjából meghatározó, ugyanis a törvényhozásnak január 6-án kell hitelesítenie a novemberi elnökválasztás eredményét, amit megválasztott házelnök hiányában nem tudott volna megtenni. Az elnökválasztás eredményének hitelesítése előfeltétele annak, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump január 20-án letehesse hivatali esküjét.
2023-ban az akkor is szűk többséggel rendelkező republikánusoknak 15 szavazási forduló és 5 nap kellett, hogy megválasszák képviselőházi elnökké Kevin McCarthyt, aki 9 hónapig töltötte be a tisztséget, addig, amíg képviselői kezdeményezésre le nem váltották. A házelnökválasztás első fordulója előtt Donald Trump határozott támogatásáról biztosította Mike Johnson jelöltségét.
Thomas Massie, Kentucky állam republikánus képviselője előre jelezte, hogy nem áll szándékában támogatni Mike Johnson újraválasztását. Ezzel szemben néhány más képviselő kifejezte fenntartásait, de nem zárták ki egyértelműen pártjuk jelöltjének támogatását.
Mike Johnson, az első szavazási forduló előtt, több pontból álló programot mutatott be republikánus képviselőtársainak. Ezzel a lépéssel igyekezett világossá tenni politikai elképzeléseit. A republikánusok konzervatív szárnya azonban bírálta őt, amiért korábbi házelnökként december közepén támogatta az átmeneti költségvetési törvényt, amely nem tartalmazott államadósság-fékre vonatkozó rendelkezéseket.
A november 5-i választások következtében az amerikai Kongresszusban mindkét házban republikánus dominancia alakult ki. A képviselőházban a republikánusok 220-215 arányú többséget tudtak kialakítani, azonban több megválasztott képviselő Donald Trump adminisztrációjába való jelölése miatt időközi választásokat kell tartani, ami hatással lehet a jelenlegi erőviszonyokra. A szenátusban a republikánusok 53-47 arányban szerezték meg a többséget, miután az előző két évben a demokraták irányították a házat.