A művészlakások új bérlőinek Hódmezővásárhelyen mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, hogy megvalósíthassák álmaikat.


Az ingatlanok jelenlegi állapota nem éppen kedvező, viszont ha az új lakók vállalkoznak a felújításra, akkor a költségeik egy részét leírhatják.

A Délmagyar beszámolója szerint a szabad művészlakásokba jelentős bérleti díj ellenében költözhetnek a festők és szobrászok.

Hódmezővásárhelyen a Kohán György utcában 1969-1970-ben adtak át 12 műteremmel rendelkező művészlakást. A Gosztonyi utcában később további művészlakásokat épített a város, így jelenleg 15 áll a művészek rendelkezésére, melyekből a portál értesülése szerint több üresen áll. A cél az volt, hogy megfelelő feltételeket teremtsenek az alkotók részére az elmélyült alkotáshoz.

Az 1970-es években Hódmezővásárhely képzőművészeti élete pezsgő vibrálással teli volt, és a mai napig is számos tehetséges művész hódítja meg a város kreatív színterét. Az alkotók folyamatosan hozzájárulnak a település kulturális örökségéhez, gazdagítva ezzel a hely szellemi táját.

Az ingatlanok területe 90-95 négyzetméter között változik, melynek jelentős része, körülbelül 50 négyzetméter, a műteremnek van fenntartva. A fennmaradó 40-45 négyzetméter a kényelmes, másfél szobás lakrész területét képezi. A műtermek északi tájolásúak, így optimális fényviszonyokat biztosítanak az alkotók számára. A műtermek homlokzatát Csekovszky Árpád és Majoros János lenyűgöző domborművei ékesítik, melyek különleges karaktert adnak az épületnek.

A portál szerint a művészlakások jelenlegi állapota elszomorító. A tetők beáznak, a nyílászárók állapota is kifogásolható. Az önkormányzat idén tavasszal pályázatot írt ki az egyik művészlakás héjazatának és nyílászáróinak cseréjére, ez az a ház, ami valószínűleg Erdős Péter festőművész halála után üresedett meg.

A közelmúltban tartott önkormányzati ülésen a polgármester kifejezte aggodalmát a város ingatlanjaiból származó minimális bevételek miatt, amelyek lehetetlenné tették a felújítási munkálatok finanszírozását. Márki-Zay Péter rámutatott, hogy bár a művészek számára eddig rendkívül kedvező lakbér volt érvényben, a felújítások elmaradása miatt a jövőben ez a helyzet megváltozhat, és a lakbér esetleges emelése elkerülhetetlenné válik.

A művészlakások az önkormányzat birtokában állnak, így a város bocsátotta rendelkezésre ezeket az ingatlanokat. Korábban a bérlők kijelölését a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. végezte, majd később a budapesti Ludwig Múzeum vette át ezt a feladatot. 2023. április 30-tól azonban ez a helyzet megváltozott, és a legújabb lakók számára a bérleti díjak is új szabályozás alá kerültek.

A hódmezővásárhelyi közgyűlés úgy döntött, ezentúl az önkormányzat cége, a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. jogosult a művészlakások kiadására, az eddigi kedvezményes ár helyett piaci alapon. Most a bérbeadási jog is átkerült a HVSZ Zrt.-hez.

Az önkormányzat új bérleti díjakat határozott meg, amelyek nem befolyásolják az érvényben lévő szerződéseket. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi lakók bérleti díjai változatlanok maradnak, viszont az üres ingatlanokba költöző új bérlőknek már jelentősen magasabb összeget kell fizetniük.

A lap információi szerint eddig 35-40 ezer forint közötti bérleti díjat fizettek a művészek. Aki ezután költözne be egy vásárhelyi művészlakásba, júniustól a Kohán György utcában 88200-, a Gosztonyi utcában 93100 forintért bérelheti a lakást és a műtermet.

Az emelkedés folytatódik: 2026. január 1-jétől a lakbér 10%-kal nő, így a művészlakások havi díja 97,020 forintról 102,410 forintra módosul. A következő évben, 2027. január 1-jétől ismét 10%-os emelés várható, ami 106,722 forintra és 112,651 forintra emeli a lakbért. 2028. január 1-jétől egy újabb 8%-os emelés következik, amely 115,290 forintra és 121,695 forintra emeli a havi díjat. Végül, 2029. január 1-jétől még egy 7%-os növekedés is várható, így a Kohán utcai lakás havi bérleti díja 123,390 forintra, míg a Gosztonyi utcában 130,214 forintra emelkedik.

Ahogy már említettük, 2024-ben robbanásszerűen megugrottak az ingatlanárak Magyarországon. Ebben az évben a balatonfüredi Aranyhíd sétány kiemelkedett, hiszen tavaly az ország legdrágább utcájának számított, átlagosan 2,64 millió forintos négyzetméterárral, a KSH statisztikái szerint.

Related posts