A nyelvvizsgázók száma történelmi mélypontra jutott.


Beérett a kormány nyelvvizsga amnesztiája, tavaly több mint tízezerrel kevesebben jelentkeztek, hogy vizsgát tegyenek valamilyen idegennyelvből.

Az Oktatási Hivatal által közzétett statisztikák alapján 2024-re több mint tízezerrel csökkent a nyelvvizsgázók száma – számol be róla a Népszava. Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke és az Euroexam Nyelvvizsgaközpont vezetője a lapnak nyilatkozva kifejtette, hogy a vizsgázók számának jelentős visszaesése összefügg a kormány 2020-as nyelvvizsga-amnesztiájával, amelyet a koronavírus-járvány következtében vezettek be a felsőoktatásban. Ezt követően végleg eltörölték a diploma megszerzéséhez szükséges nyelvvizsga kötelezővé tételét. A szakértő hangsúlyozta, hogy e lépés gyakorlatilag kivezette az egyetemista korosztályt a nyelvvizsgázók közül.

2023-tól végleg eltörölték a diplomához szükséges kötelező nyelvvizsgát, ami jelentős hatással volt a jelentkezők számára. A hírek szerint azóta több mint 30 ezer fővel csökkent a jelentkezők létszáma. Ez a tendencia nemcsak az egyetemistákat érinti, hanem a 14-19 éves fiatalok körében is megfigyelhető, ahol 2019 óta körülbelül húszezerrel kevesebben jelentkeznek.

A sikeres nyelvvizsgák száma 2024-ben drámaian visszaesett, hiszen hétezerrel kevesebb vizsgázó teljesítette sikeresen a megmérettetést, mint az előző évben.

A legelterjedtebb idegen nyelv továbbra is az angol, míg a német a második helyet foglalja el, a spanyol pedig a harmadik legkeresettebb nyelvként tartja magát.

Rozgonyi Zoltán a Népszavának kifejtette, hogy a helyzeten nem sokat javít, hogy az Orbán-kormány 2018 januárjától lehetőséget biztosított arra, hogy minden 35 év alatti fiatal visszakapja az első vagy egy új nyelvvizsgáért kifizetett díjat. Úgy fogalmazott, hogy ez olyan, mintha egy boltban azt hirdetnék, hogy egy termék 10 százalékkal olcsóbb. Rámutatott, hogy a költségek jelentős része így is a tanfolyamok, különórák és magántanárok díjára megy el.

Related posts