Microsoft-botrány: belső vizsgálat indult a 4iG-nél is - minden rendben zajlott.

A HVG értesülései szerint nemcsak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, hanem a 4iG Nyrt. által végzett belső audit is azt mutatta, hogy a 2013 és 2015 közötti kormányzati Microsoft-licenc beszerzések során nem történt szabálytalanság. További információink alapján az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2019-ben helyszíni ellenőrzést végzett a 4iG-nél, mivel a cég jogutódja a vitatott ügybe keveredett Humansoft Kft.-nek. Az OLAF által indított vizsgálat következményeként Magyarország már milliárdokat térített vissza az Európai Uniónak.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2019 augusztusában kezdte vizsgálni a Microsoft-licencek magyarországi beszerzéseit, a gyanú szerint ugyanis csalás történt a kormányzati szervek informatikai vásárlásai során. Az ügyben akkor érintettként merült fel a Belügyminisztérium, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, valamint a NISZ Zrt. szoftverbeszerzése is.
Az OLAF vizsgálata azt állapította meg, hogy szabálytalanság történt, és miután a beszerzéseket részben EU-pénzből finanszírozták, 3,3 milliárd forintnyi uniós támogatást kellett visszafizetni.
A HVG által közzétett hírek szerint az OLAF munkatársai a megszokott eljárási rend szerint több magyarországi helyszínen végeztek ellenőrzéseket. Ezen kívül előfordult, hogy részletes információkat kértek az érintett vezetőktől.
A botrány kirobbanásakor érintettként merült fel más cégek mellett a Humansoft Kft. is, amely a Microsoft egyik viszonteladója volt. (A vizsgált időszakban más vállalatok is voltak az értékesítési láncban a Microsoft Magyarország és a Humansoft között, így a Humansoft a Napi.hu cikke szerint egyebek mellett azzal védekezett, hogy nem is tudhatott a háttérben zajló egyeztetésekről.)
Később a vállalat a 4iG-hez került, azaz a Jászai Gellért vezette óriáscég lett a Humansoft Kft. jogutódja.
Ennek következtében az OLAF ellenőrei 2019-ben a 4iG-nél helyszíni ellenőrzést végeztek, amelynek célja az adatszolgáltatás volt. Ezen kívül két másik alkalommal, 2021-ben és 2022-ben, levélben keresték meg a céget, hogy további információkat kérjenek.
Az informatikai cég a HVG által közölt információkat megerősítve nyilatkozott: "A 4iG minden megkeresésre maximális együttműködéssel reagált", emellett minden szükséges dokumentumot határidőn belül átadott a vizsgálatot lefolytató hatóság számára.
Hozzátették: "Az OLAF által vizsgált szoftverbeszerzések 2013 és 2015 közé estek, amikor a HUMANsoft Kft. tulajdonosi köre és menedzsmentje nem volt azonos a jelenlegivel. Tehát a 4iG Nyrt. jogutódként került kapcsolatba az ügyekkel, miközben a vizsgálat időpontjában már új tulajdonosi és működési struktúra volt érvényben. Az OLAF vizsgálatát követően a 4iG Nyrt.-vel szemben semmilyen eljárás nem indult".
A vállalat vezetői a vizsgálatok lezárása után elrendelték a belső átvilágítás folyamatát. Ennek keretében a 4iG tájékoztatása alapján...
nem merült fel olyan körülmény, amely a Humansoft részéről jogellenes magatartásra utalt volna.
Megjegyezték, hogy véleményük szerint "a vizsgált ügyek környezetét és hátterét lényegesen befolyásolták azok a nemzetközi szállító partnerek, akik központi szerepet játszottak a folyamatokban."
A 4iG mellett a HVG értesülései szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál is lefolytattak egy belső vizsgálatot, amelynek eredményeként arra a következtetésre jutottak, hogy nem történt semmiféle szabálytalanság.
Jelenleg a többszereplős ügyben részt vevő két fél belső vizsgálatai arra az eredményre jutottak, hogy a beszerzési folyamatok zökkenőmentesen zajlottak le.
Az OLAF vizsgálata során kiderült, hogy 3,3 milliárd forint visszafizetése válik szükségessé (ráadásul további 1,56 milliárd forint ügye még mindig függőben van). Emiatt felvettük a kapcsolatot a Kormányzati Tájékoztatási Központtal, hogy információt szerezzünk arról, mely állami szervek és magáncégek esetében tárták fel a szabálytalanságokat, valamint hogy az OLAF ellenőrei kizárták-e a NAV és a Humansoft érintettségét. Sajnos eddig nem kaptunk választ kérdéseinkre, ahogy a Központi Nyomozó Főügyészség sem reagált arra, miért nem jutottak el még a gyanúsításig, hiszen már hat éve folyik a nyomozás.
Utóbbival kapcsolatban sokat sejtet ugyanakkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentése, aki a legutóbbi kormányinfón - amellett, hogy jelezte, nem ismeri az ügyészségi nyomozás állását - azt az elvi álláspontot fogalmazta meg: "önmagában, hogy valami jogsértő, nem feltétlenül vezet a büntetőjogi felelősség megállapításához".
Ez alapján valószínű, hogy a milliárdokért beszerzett licencek vásárlása során elkövetett szabálytalanságok ellenére senkinek sem lesz szüksége bírósági eljárásra.