Az EU szerdán jóváhagyta azt a jelentést, amely szerint minden pénzügyi tranzakciót a jogállamiság elveinek betartásához kötne.


Az Európai Parlament költségvetési bizottsága elfogadta a 2028-2034 közötti uniós költségvetés tervezésének irányelveit, amelyek nemcsak nagyobb pénzügyi mozgásteret sürgetnek, hanem a jogállamiság tiszteletben tartásához is kötnék a támogatások kifizetését.

A 2028 és 2034 közötti uniós költségvetési ciklus előkészületei már javában zajlanak. Az Európai Parlament költségvetési bizottsága, más néven BUDG, nemrégiben jóváhagyta azt a javaslatot, amely meghatározza a Parlament tárgyalási pozícióját. A jelentés egyértelműen kifejti, hogy a bizottság álláspontja szerint a jelenlegi költségvetési keretrendszer nem elegendő ahhoz, hogy hatékonyan reagáljunk a növekvő válságokra és a globális kihívásokra.

A jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy a jövőben az uniós források elérésének feltételeként elengedhetetlen, hogy tiszteletben tartsák az uniós értékeket és a jogállamiságot. Ennek keretében felmerül egy új mechanizmus kidolgozása, amely lehetővé tenné, hogy a támogatások közvetlenül a kedvezményezettekhez jussanak el, függetlenül a kormányok lépéseitől.

Ez különösen lényeges, hiszen az Európai Unió jogállamisági aggályai következtében Magyarország több mint 20 milliárd euró támogatást kénytelen nélkülözni.

A dokumentum hangsúlyozza, hogy az EU bruttó nemzeti jövedelmének csupán 1%-át kitevő költségvetés képtelen hatékonyan finanszírozni olyan sürgető feladatokat, mint a szociális egyenlőtlenségek mérséklése, a környezetvédelmi intézkedések, az európai védelem megerősítése, valamint a gazdasági versenyképesség növelése. Ennek fényében a javaslat egy nagyobb, de egyben egyszerűbb és átláthatóbb költségvetés kialakítását szorgalmazza.

A bizottsági álláspont szerint a megnövelt költségvetés nem jelenthet veszélyt az EU hosszú távú céljaira, épp ellenkezőleg: hozzájárulhat azok eléréséhez, legyen szó a zöld átmenetről, a digitális fejlődésről vagy a szociális kohézió megerősítéséről. A BUDG úgy látja a jövő költségvetésének egyszerre kell hatékonyan reagálnia a válságokra és biztosítania a közösség stratégiai céljait.

Related posts