MNB: A magyar lakosság egyre mélyebbre ás a hitelcsapdában.


A jegybank legfrissebb adatai szerint a háztartások hitelállománya 2,2 százalékos emelkedéssel megközelíti a 11,6 ezer milliárd forintot.

2025 első negyedévében a háztartási hitelek kihelyezése felülmúlta a tőketörlesztések összegét, ami figyelemre méltó jelenség a pénzügyi piacon. A háztartási hitelállomány a bruttó könyv szerinti érték alapján 11 592 milliárd forintra nőtt, ezzel 2,2 százalékos bővülést mutatva az előző negyedévhez viszonyítva. Továbbá, a 90 napon túli késedelemmel rendelkező hitelek aránya 1,2 százalékra csökkent, ami 0,1 százalékpontos javulást jelent a korábbi időszakhoz képest - mindez az MNB legfrissebb jelentésében található.

A legnagyobb összegben a forintban nyújtott piaci kamatozású és egyéb lakáskölcsönök állománya növekedett, és a teljes hitelállomány legnagyobb részét is ezen hitelek képviselik 40,3 százalékos részaránnyal.

2025 első negyedévében a háztartási hitelek terén jelentős növekedés figyelhető meg a folyósítások és a törlesztések vonatkozásában az előző negyedévhez viszonyítva. A friss adatok szerint a folyósított hitelek összege 16,1 milliárd forinttal, azaz 1,9%-kal emelkedett, míg a törlesztések értéke 60,8 milliárd forinttal, ami 11,0%-os növekedést jelent. A folyósítások terén a legnagyobb részesedést a forintban nyújtott piaci kamatozású és egyéb lakáshitelek képviselik, míg a törlesztések között a forintban adott személyi hitelek törlesztése dominál.

A forinthitelek között a legnagyobb mértékben a gépjárműhitelek és a személyi kölcsönök mutattak 90 napon túli fizetési késedelmet. A gépjárműhitelek esetében az összegyűlt állomány 2,3%-a, míg a személyi kölcsönök esetében ez az arány 3,6%-ra emelkedik, jelezve, hogy ezek a hitelformák a legnagyobb kockázatot jelentik a késedelmes visszafizetések szempontjából.

Az átstrukturált hitelek részesedése tovább csökkent, a negyedév folyamán 2,3 százalékról 1,7 százalékra esett vissza. Ezen belül a 90 napon túl késlekedő hitelek aránya 3,1 százalékponttal emelkedett, elérve ezzel a 14,9 százalékot.

A babaváró hitelek összértéke elérte a 2,3 ezer milliárd forintot, miközben a kölcsönök mindössze 0,4 százaléka volt 90 napon túli késedelemben.

Related posts