Nagy-Britannia és Franciaország közösen dolgozik a nukleáris elrettentő ereje alkalmazásának feltételeinek összehangolásán.


A megállapodás értelmében mindkét ország nukleáris erejét be lehetne vetni bármilyen ellenséggel szemben, amely vagy Nagy-Britannia, vagy Franciaország létfontosságú érdekeit fenyegeti.

Nagy-Britannia és Franciaország új nukleáris együttműködési nyilatkozatot tett közzé csütörtökön, amely lehetővé teszi számukra, hogy szükség esetén összehangoltan alkalmazzák önálló nukleáris elrettentő erejüket.

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke, állami látogatása keretében, mint III. Károly király hivatalos vendége, Londonba érkezett. A látogatás utolsó napján, csütörtökön, kétoldalú csúcstalálkozón találkozik Keir Starmer brit miniszterelnökkel a Downing Street-i kormányfői hivatalban.

A londoni védelmi minisztérium a brit-francia csúcs előtt kiadott tájékoztatásában közölte: Macron és Starmer a találkozón megállapodást ír alá arról, hogy London és Párizs minden eddiginél szorosabb együttműködést kezd a nukleáris elrettentés területén.

Az új deklaráció a tárca ismertetése szerint most első ízben kimondja, hogy jóllehet Nagy-Britannia és Franciaország nukleáris elrettentő ereje továbbra is egymástól független, de alkalmazását a brit és a francia kormány összehangolhatja.

A megállapodás értelmében ez azt jelenti, hogy mindkét ország nukleáris képességeit felhasználhatják bármilyen olyan ellenféllel szemben, amely veszélyezteti Nagy-Britannia vagy Franciaország kulcsfontosságú érdekeit.

A brit védelmi tárca által ismertetett csütörtöki deklaráció leszögezi, hogy Európában csak Nagy-Britanniának és Franciaországnak van nukleáris fegyverzete, és ez az elrettentő erő jelentős mértékben hozzájárul a NATO és az euro-atlanti térség általános biztonságához.

Jelenleg az Egyesült Királyság önálló hadászati nukleáris ütőerejét négy Vanguard osztályú tengeralattjáró biztosítja. Minden egyes tengeralattjáró képes 16 Trident rakéta hordozására, és ezek a rakéták nyolc nukleáris robbanófejjel is felszerelhetők, ami jelentős erőt képvisel a brit védelem számára.

A brit kormány nemrégiben bejelentette, hogy új F-35A harci repülőgépeket szerez be, melyek képesek nukleáris fegyverek szállítására is.

London szándékai szerint legalább tizenkét ilyen típusú repülőgép beszerzését tervezi.

Az F-35-ös típuscsalád ezen verziója mind a hagyományos, mind a nukleáris fegyverzet szállítására alkalmas, lehetővé téve Nagy-Britannia számára, hogy a repülőgépek hadrendbe állításával részt vegyen a NATO kettős képességű harci gépeiből kialakított légi nukleáris csapásmérő kapacitásának megerősítésében - áll a brit miniszterelnöki hivatal legutóbbi közleményében.

A brit kormány az F-35A repülőgépek beszerzésének bejelentése előtt tette közzé új nemzetbiztonsági stratégiai helyzetértékelését, amely megállapítja, hogy ismét növekszik Nagy-Britannia és szövetségesei nukleáris fenyegetettsége.

Az 55 oldalas tanulmány szerint ennek a fenyegetésnek az elhárítása valószínűleg még bonyolultabb feladat lesz, mint a hidegháború idején, mivel jelenleg több országnak van a korábbinál több nukleáris fegyvere, és a nemzetközi fegyverzetkorlátozási rendszerek ezzel nem tudtak lépést tartani.

Related posts