Narancsos aroma és gazdag dupla presszó: ez a különleges párosítás remek támogatást nyújt a memóriazavarok leküzdésében. A citrusfélék friss illata serkenti az agyi funkciókat, míg a kávé energikus hatása fokozza a fókuszt és a koncentrációt. E két élveze
A Női Sikernap szervezői reagáltak, miután Jakupcsek Gabriella bejelentette, hogy lemondja a fellépését Magyar Péter miatt.
Íme néhány kreatív és hatékony módszer a memória fejlesztésére, amelyeket azonnal beépíthet a mindennapjaiba.
Ha legközelebb valakivel találkozik, ismételje el a nevét négyszer a következő héten, és ezzel örökre bevésheti az agyába. A memóriatrükköt hatásosságát a Kaliforniai Egyetem kutatói vizsgálták. Megállapították, hogy egy személy nevének bizonyos időközönkénti kimondása (például közvetlenül a megtanulása után, 15-20 perccel később, egy nappal később és egy héttel később) megbízhatóan rögzíti azt a hosszú távú memóriában.
Valaha észrevette, hogy mennyivel nehezebb rátalálni a kulcsaira, amikor az idő sürget? Ez a stressz hatása, amely megzavarja az agyunk prefrontális kérgének működését. Ez a terület kulcsszerepet játszik a figyelem irányításában, és sajnos a rövid távú memória működését is gátolja.
A megoldás: karcolja meg egy narancs bőrét, és szippantson egy mélyet. Lehet, hogy furcsán hangzik, de ezzel 100 stresszgént kapcsolható ki - mutat rá egy japán kutatás. A stressz által kiváltott memóriablokk megzavarása segíthet az agy újraindításában, és könnyebben elérhetővé teszi az elveszett emlékeket.
Kapcsolja be a lámpát, vagy helyezkedjen el egy napfényes ablak közelében, miközben felfedezi egy új játék szabályait, vagy éppen a légsütő használatának legjobb trükkjeit kutatja. A Michigan Állami Egyetem kutatásai szerint a fényerő növelése elősegíti az agy azon területeinek működését, amelyek a tanulásért és a memóriaért felelősek, így hatékonyabban dolgozhatja fel az információkat.
A Johns Hopkins egyetem kutatása alapján egy dupla kávé reggeli elfogyasztása akár 24 órára is fokozhatja a memóriát. A titok nyitja a megfelelő koffeinszint, amely körülbelül 200 mg-ra tehető. Ez a szint serkenti a hippokampusz működését, amely az agy emlékezeti funkciókért felelős központja. Ez a kis trükk nemcsak a rövid távú memóriát erősíti, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy az emlékek hosszú távon jobban rögzüljenek.
Nem rajong a kávéért? Próbálja ki a napi 2 teáskanál antioxidánsokban bővelkedő földimogyorót! Egy ausztrál kutatás alapján ez segíthet megóvni az agysejteket a károsodástól, és akár 60%-kal csökkentheti a memóriával kapcsolatos panaszok esélyét.
Az emlékezet mestere, Dave Farrow, aki a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült, felfedett egy különleges módszert, amelyet azért dolgozott ki, hogy nyomon követhesse a dolgokat, amikről időközben megfeledkezett. Ez a trükk segít abban, hogy könnyedén visszaemlékezhessünk arra, hová helyeztük el azokat a tárgyakat, amelyek helye idővel ködösödött.
Sok kutatás után felfedeztem, hogy a kérdések rendkívül hasznosak lehetnek az agyunk fókuszálásában - osztotta meg velem. - Viszont ahelyett, hogy olyan dolgokat kérdezne magától, amikre nem tud válaszolni - mint például, hol felejtette el a kulcsait -, inkább azokra a kérdésekre összpontosítson, amelyekre tudja a választ, a hiányzó tárggyal kapcsolatban. Például, milyen színűek a kulcsaid? Milyen típusú kulcstartóval rendelkezel? Hány kulcs található a gyűrűn?
„A válasz, amit én árnyékszellememóriának hívok” – mondta. „Ez valójában azoknak az információknak a felidézése, amelyek képesek életre kelteni a feledés homályába burkolózott emlékeket. Farrow úgy véli, ez a memóriatechnika segít leküzdeni a mentális gátakat.”
Ha gyakran tapasztalja, hogy nehezen idézi fel azokat az információkat, amelyeket digitális képernyőn olvasott, érdemes kipróbálnia a nyomtatott szövegeket. Egy könyv, újság vagy magazin papíralapú olvasása segíthet javítani az emlékezőképességét. Az Oregoni Egyetem kutatása azt mutatta, hogy az emberek sokkal hatékonyabban emlékeznek arra, amit papíron olvastak, mint amikor ugyanazt a tartalmat online találják. A nyomtatott formátum segít csökkenteni az online világ zavaró tényezőit, mint például a kattintható linkeket, amelyek megszakítják a figyelmet és arra ösztönzik az elmét, hogy felszínesen átfusson a szövegen.