A neve nem stimmelt a jegyén feltüntetettel, ezért 40 ezer forintos pótdíjat kellett lerónia a MÁV részére.


A személyszállítási törvény világosan kimondja, hogy az utazáshoz használt jegyen, bérleten vagy egyéb kedvezményt biztosító okmányon feltüntetett névnek pontosan meg kell egyeznie a személyi okmányokban szereplő névvel. Egy Redditen megosztott eset rámutatott arra, hogy ennek a szabálynak a betartása komoly következményekkel járhat: egy utast megbírságoltak, mivel a jegyén csupán az egyik keresztneve volt feltüntetve, a másik hiányzott. Ez a szituáció jól példázza, mennyire fontos a részletek pontosítása az utazások során.

Egy Redditen fellelhető érdekes anekdota szerint egy utas a MÁV belföldi járatán helyjegyet váltott, ám a kalauz meglehetősen szigorúan lépett fel, és 40 ezer forintra büntette meg, mert a helyjegyen nem szerepelt a teljes neve. Az utasnak két keresztneve van, de csak az egyiket használja a mindennapokban. Így tehát a büntetett utas előtt két lehetőség állt: vagy kifizeti a súlyos pótdíjat, vagy kénytelen lesz elhagyni a vonatot.

Az előző év során a vasúti bliccelés esetei folyamatosan csökkentek, amit a MÁV pozitív jelenségként értékelt, hiszen ez azt jelzi, hogy az utazás költségei alacsonyabbak lettek. Ennek ellenére 2024-ben is jelentős, 170 millió forintos pótdíjat fizettek azok az utasok, akik nem vásároltak jegyet az utazásukhoz.

A MÁV reagált a Redditen megosztott történetre és közölték, hogy a jegyvizsgálók célja nem a büntetés, ugyanakkor a jogszabályok egyértelműen fogalmaznak, vagyis minden esetben a teljes névnek kell szerepelnie a jegyeken és a bérleteken. Elektronikus menetjegyeken is meg kell adni a nevet, melynek azonosnak kell lennie a személyigazolványon szereplővel. A kalauzok feladata közé tartozik utóbbi ellenőrzése.

A személyszállítási törvény úgy fogalmaz, hogy az az utas jogosult utazásra, aki az utazási okmány által azonosítható módon vette igénybe a szolgáltatást, legyen az névre szóló jegy, bérlet vagy kedvezményre jogosító irat.

"Ha a névre szóló jeggyel, bérlettel nem az utazik, vagy a kedvezményt nem az veszi igénybe, akinek a nevére szól, akkor az visszaélésnek számít, amely esetben a kollégáinknak nincs mérlegelési lehetősége: büntetést kénytelenek kiszabni, méghozzá - a megállapított menetdíj vagy pótjegy díján felül - 25 ezer forintos pótdíjat" - írta a MÁV Kommunikációs Igazgatósága.

A szabálytalanul közlekedő utasok kizárása az utazásból megtörténhet, ha nem teljesítik a helyszíni pótdíjfizetést, vagy ha nem adják meg szükséges adataikat a büntetés későbbi rendezéséhez. Ugyanakkor van lehetőség a szankció enyhítésére: amennyiben az utas 15 napon belül bemutatja az adott útra érvényes jegyét, bérletét vagy jogosultságát a kedvezményre, mérsékelhetik a büntetést. Fontos azonban megjegyezni, hogy a pótdíj mértéke a választott közlekedési eszköztől függően eltérő. Vasúti utazás esetén 2600 forint, autóbusz használatakor 2500 forint, míg a HÉV-nél 16000 forint a díj, ha utólagos bemutatásra kerül sor.

Related posts