A Hamász továbbra is határozottan ellenáll, így ismételten nem tapasztalható előrelépés a túszok helyzetének rendezésében.


A gázai terrorszervezet legutóbbi ajánlata 12 holttestet kínált fel a túszalku legújabb szakaszában. Az erről nyilatkozó palesztin forrás szerint Benjámin Netanjahu miniszterelnök nem fogadta el, hogy élők helyett csak halottakat adjanak át palesztin rabokért cserébe, illetve hogy a holttestek is az alku tárgyai legyenek.

Az Al-Ghad egyiptomi hírtelevízió december elején arról számolt be, hogy az Izrael által benyújtott névsorból 11 személy nem felelt meg a Hamász által felállított feltételeknek, mivel őket izraeli katonai személyzetként azonosították.

A Hamász csak a betegek, a gyerekek és az idősek szabadon bocsátásáról hajlandó egyezkedni, 250 palesztin rabért cserébe.

A terrorista szervezet egy meg nem nevezett szóvivője sürgeti Izraelt, hogy azonnali tűzszünetet hirdessen, bár ennek megvalósulása rendkívül valószínűtlennek tűnik. Emiatt valószínűtlen, hogy Donald Trump hivatalba lépéséig a fogolycsere folyamatának következő fázisa befejeződhessen. Az utolsó sikeres csere 2023 novemberében történt.

Az izraeli források szerint az ügylet késedelmének oka az, hogy a Hamász nem közölt listát a még élő túszokról.

Az arab közvetítők közreműködésével Kairóban és Dohában zajló legújabb tárgyalási szakasz már a 27. fordulónál tart a túsz-ügyletek kapcsán, azonban a jelek szerint ennek is valószínűleg nem lesz sikeres kimenetele. A jelenlegi helyzet alapján a még életben lévő túszok pontos számát sem ismerjük, miközben Izrael továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy az elrabolt személyek szabadon bocsátása elengedhetetlen a gázai hadműveletek lezárásához.

Ez alapján világossá válik, hogy Izrael folyamatosan, békés megoldások keresése mellett, hírszerzési módszereket és kommandós akciókat alkalmaz, hogy az elrabolt túszokat felkutassa és kiszabadítsa. Ezt a gyakorlatot 2024-ben többször is megfigyelhettük.

Mivel a túsztárgyalások elakadtak, Donald Trump ismét figyelmeztetette a Hamászt, hogy "haladéktalanul" engedje el foglyait. Kedd este, a volt-leendő elnök floridai birtokán rendezett szilveszteri gálán Trump úgy fogalmazott, hogy "jobban teszik, ha engedik, hogy a túszok mielőbb hazatérjenek".

Donald Trump először júliusban, a republikánusok Milwaukee-ban megrendezett elnökjelölő konvencióján küldött figyelmeztetéseket a Hamász felé. Ezt követően decemberben újra megismételte fenyegetéseit, hangsúlyozva, hogy "a Közel-Keleten elkövetett emberiesség elleni bűncselekmények felelőseire minden elképzelhető büntetés vár", amennyiben a túszokat nem engedik szabadon a hivatalba lépéséig.

A két fenyegetés közepette Izrael végrehajtotta a Hamász legmagasabb rangú vezetőinek likvidálását, beleértve Iszmáil Hanije elnököt, akit Teheránban öltek meg, továbbá Jahja Sinwartot, a terrorcsoport gázai parancsnokát, aki rövid időre Hanije politikai örökösévé vált.

Az elnöki ciklusa végéhez közeledve a hivatal nem mutatott reakciót a legújabb eseményekre. A Fehér Ház hivatalos weboldalán az utolsó kiadott közlemény Joe Biden elnök novemberi angolai látogatásáról számol be. Ugyanez a tendencia figyelhető meg a Külügyminisztériumban is, ahol Antony Blinken december 19-i jordániai útja kapott említést.

Azon a tárgyaláson sem történt érdemi előrelépés, hanem csak sokadszor is sürgették a gázai tűzszünetet, az összes túsz szabadon bocsátását, és az övezetben élő palesztin civilek humanitárius ellátásának bővítését a Jordán-folyosón keresztül.

Bár a közvetítők a The Wall Street Journalnak nyilatkozva arra figyelmeztettek, hogy Biden elnök mandátuma lejárta előtt valószínűtlen, hogy megállapodás szülessen, úgy vélik, hogy Trump hivatalba lépése után a felek újra asztalhoz ülnek. Amennyiben ez nem történik meg, felmerül a kérdés, hogy az új elnök milyen módon és eszközökkel kívánja végrehajtani tavalyi ígéreteit a Hamász megbüntetésére vonatkozóan.

Izrael szerint az október 7-én elrabolt 251 túszból 96-an még mindig Gázában tartózkodnak, azonban legalább 34 közülük már nem él. Az elmúlt 14 hónapban az Izraeli Védelmi Erők (IDF) különleges egységei nyolc túszt sikeresen kiszabadítottak, míg 38 elrabolt személy holttestét is felfedezték.

A Palesztin Iszlám Dzsihád (PIJ) terrorszervezet közlése szerint a fogságában lévő egyik túsz már másodszor kísérelt meg öngyilkosságot, amiben mindkét alkalommal a fogva tartók orvosai akadályozták meg. Az illető személyazonosságát a terrorcsoport szóvivője nem közölte.

A Hamász által ígért 22 túsz nevét nem hozták nyilvánosságra, de a szervezet politikai irodájának helyettes vezetője, Musza Abu Marzouk korábban megígérte Oroszországnak, hogy két állampolgára az elsők között szabadulhat.

A két orosz túsz, Alekszandr Trofanov és Maxim Herkin valószínűleg Gázában van fogva tartva. Az információk szerint Trofanov valószínűleg a Palesztin Iszlám Jihád (PIJ) kezében van, amely különálló szervezet, és nem közvetlenül a Hamász irányítása alatt áll.

Éppen ezért a Hamász nem tudja biztosítani mindkét orosz állampolgár szabadon bocsátását, mivel a másik csoport nem vesz részt a tárgyalásokban.

Aggasztó előjel, hogy a Hamász korábban már tett hasonló ígéretet Alekszandr Lobanov, orosz állampolgár szabadon bocsátására, ám végül szeptemberben elvette az életét, amit később el is ismertek. Lobanov mellett négy izraeli állampolgár is áldozatul esett a Gázában zajló eseményeknek.

Related posts