Nem minden vállalati karácsonyi ajándék mentes az adóterhektől.
December az ajándékozás hónapja: az ünnepi időszakban nemcsak családi körben, hanem céges rendezvényeken is dívik az ajándékosztás. A munkáltatók az év vége felé gyakran ajándékozzák meg dolgozóikat és üzleti partnereiket. Utánanéztünk, milyen adózási szabályok vonatkoznak a céges karácsonyi ajándékokra.
Karácsony felé közeledve jó tudni, hogy minden ajándékozás egyúttal szerződés is, amely az ajándékozó és a megajándékozott között jön létre. Mivel a szerződések nemcsak írásban, hanem szóban vagy ráutaló magatartással is születhetnek, az ajándékozási szerződés legtöbbször már azzal létrejön, ha valaki az ajándékot elfogadja. Az ingatlan ajándékozását viszont mindig írásba kell foglalni. A Polgári törvénykönyv más esetekben szerencsére nem írja elő kötelezően az ajándékozási szerződés írásba foglalását.
Decemberben a vállalatok hagyományosan megajándékozzák munkatársaikat és üzleti partnereiket. Az üzleti ajándékok egyike a legelterjedtebb formáknak, amelyeket a személyi jövedelemadóról szóló törvény szabályoz. Ezek az ajándékok különféle kapcsolatok keretein belül, mint például hivatalos, szakmai, diplomáciai vagy vallási események (például adventi ünnepségek) során adhatók át. Az ajándékozás lehetőségei függetlenek az alkalomtól és az értékhatártól is.
Üzleti ajándékként számos lehetőség kínálkozik, például ínycsiklandó desszertek, prémium kávék, különleges italok, vagy akár konkrét termékekre és szolgáltatásokra szóló utalványok. Fontos azonban megjegyezni, hogy bizonyos termékek, mint a nemesfémek és ékszerek, csak abban az esetben adhatóak ajándékként, ha az összhangban van az adott vállalat profiljával. Továbbá, létezik egy sor lényeges korlátozás is, amelyet figyelembe kell venni az ajándékozás során:
Az üzleti ajándékok adóalapja a bruttó érték 1,18-szorosa, amely után 15% személyi jövedelemadót és 13% szociális hozzájárulási adót kell megfizetni.
Idén új lehetőségek nyíltak meg a csekély értékű ajándékokkal kapcsolatban. 2024 előtt a vállalatok évente csupán egyszer, a minimálbér 10%-át meg nem haladó összegben adhattak adózás szempontjából kedvezőbb ajándékot. Most azonban a szabályok változása lehetővé teszi, hogy a cégek rugalmasabban kezeljék ezt a kérdést, így több lehetőségük van a munkatársaik megjutalmazására.
Az ilyen ajándék lehet termék, szolgáltatás vagy ezekre beváltható utalvány is. Ha viszont az ajándék értéke meghaladja a minimálbér 10 százalékát (idén 26 680 forintot), akkor az ajándék teljes összege munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, amely után 15 százalék személyi jövedelemadót, 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot, valamint 13 százalék szociális hozzájárulási adót kell fizetni.
A csekély értékű ajándéktól meg kell különböztetni az ajándéktárgyat, amelyet egyidejűleg több magánszemély számára szervezett rendezvény keretében adnak át, és az átadott ajándék értéke nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát (2024-ben 66 700 forintot). Ha viszont az ajándéktárgy értéke meghaladja a minimálbér 25 százalékát, vagy az ajándéktárgy átadása nem rendezvény keretén belül történik, adózni kell utána.
A munkáltató évente adómentesen nyújthat juttatásokat, amelyek nem készpénzben kerülnek kifizetésre, és ezek értéke a minimálbér mértékéig terjedhet, ami idén 266 800 forintot jelent. Ez a juttatás lehet belépőjegy vagy bérlet sportrendezvényekre, illetve kulturális szolgáltatásokra. 2025-től pedig az állatkerti belépők is a kínálat részévé válnak, így bővül a lehetőségek köre.
Tavaly november óta adómentességet élvez az a bor, amelyet közvetlenül a borászatoktól vásárolunk. Ez a kedvezmény kiterjed az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező palackozott borokra, valamint borászati termékekre is, feltéve, hogy azok juttatása megfelel bizonyos feltételeknek.
A borászati termékek juttatása után ilyen esetekben nem szükséges személyi jövedelemadót és szociális hozzájárulási adót fizetni.