Nem, nem szenvedek Parkinson-kórban – vajon méregdrága kezelések árán próbálják meg elfojtani az agyamban zajló káoszt, csak hogy elnyomják a feltűnő kézremegésemet?


Nagy ár 60 ezer euró és az agy egy részének roncsolása azért, hogy eltartott kisujjal ihassam a kávét egy kis csészéből? Amíg a gyógyszerek hatnak, addig nincs gond, el lehet lenni az esszenciális tremorral, de mi jön utána, ha már csak a műtét segít? Első kézből az alig csillapítható remegésről.

Aki együtt él egy gyógyíthatatlan betegséggel, az gyakran keresgél az interneten, vagy orvosi ismerőseit faggatja új gyógymódok után. Én is így vagyok ezzel, hiszen tíz éve diagnosztizáltak nálam esszenciális tremort. Amikor rájöttem, hogy miért nem tudok egy presszókávét baleset nélkül meginni mini csészéből, az első gondolatom az volt, hogy lehetne sokkal rosszabb is. Néhány gyógyszer segítségével, ha nem is problémamentesen, de legalább nyugodtabban telnek a mindennapok. Az, hogy végre tudom, mi okozza a nehézségeimet, sokat javított az életminőségemen és a mentális állapotomon is.

Egészen sokáig komoly kihívásokat jelentett számomra, ha egy társaságban koccintani kellett, bármilyen pohárral is. Azonnal észrevették, hogy a kezem remeg, és ilyenkor a legfőbb sztereotípia mindig előkerült: "Alig várja, hogy igyon, úgy remeg a keze." Még ha tréfának is szánták, ezeket a megjegyzéseket hallani sosem volt kellemes, de sajnos voltak ennél sokkal súlyosabb helyzetek is. Például, amikor egy HR-es állásinterjún a kérdés az volt, hogy mióta küzdök alkoholproblémákkal. Ekkor egyértelművé vált számomra, hogy nem ez a hely lesz az ideális számomra. A magánéletemben is nehézségeket okoz ez a betegség; állandóan magyarázkodnom kell a családomnak, barátaimnak, mindenkinek, hogy miért remeg a kezem, főleg stresszes helyzetekben.

Nem, nem szenvedek Parkinson-kórtól.

Természetesen, ez a helyzet még mindig gyakran előfordul, de jelentősen növeli az önbizalmamat, hogy tisztában vagyok a problémával.

Nemrégiben egy üzemorvosi vizsgálat során a doktornő azt javasolta, hogy amennyiben a kézremegéseim súlyosbodnának, keressek fel egy szakértőt, mivel léteznek új terápiák, amelyek segíthetnek csökkenteni a tremort. Bár a remegésem nem változott, a téma folyamatosan foglalkoztatott, így úgy döntöttem, hogy felkeresem dr. Kovács Norbert neurológusprofesszort. Ő a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikájának klinikaigazgató-helyettes egyetemi tanára, és tíz évvel ezelőtt ő diagnosztizálta nálam az esszenciális tremort.

Mi is ez a betegség? Az esszenciális tremor egy szimmetrikus, kétoldali remegés, amely elsősorban a cselekvések során jelentkezik, míg nyugalmi állapotban általában nem tapasztalható. Néhány esetben nem csupán a kezek, hanem a fej is remeg, és ez gyakran az "igen-igen" vagy "nem-nem" típusú mozgásokban nyilvánul meg. Kovács Norbert szakértő szerint ez a betegség bimodális jellegű: egyeseknél fiatalon, míg másoknál 50-60 éves kor körül jelentkezik. A kiváltó okok pontosan nem ismertek, de egyértelmű, hogy a genetikai hajlam örökölhető (ahogy az én esetemben is tapasztaltam). A szakértők úgy vélik, hogy több gén összjátékának eredményeként alakulhat ki a tremor, azonban konkrét génmutáció, amely közvetlenül a betegséghez vezetne, nem került eddig azonosításra. Míg a Parkinson-kór esetében bizonyos növényvédő szerek fokozhatják a hajlamot, az esszenciális tremor esetén ilyen összefüggést nem találtak. A betegek eloszlása is érdekes: nők és férfiak egyaránt érintettek, míg a Parkinson-kór jóval gyakoribb a férfiaknál.

Az esszenciális tremor diagnózisát általában neurológus állítja fel, amihez különféle vizsgálatok elvégzése szükséges. Fiatalabb páciensek esetében fontos megvizsgálni, hogy nem Wilson-kór áll-e a remegés hátterében. Emellett ki kell zárni a pajzsmirigy működésének rendellenességeit, és fontos figyelembe venni azt is, hogy a remegés nem gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezett-e. Ráadásul a Parkinson-kór lehetősége is ott lebeg, ami sokakban félelmet kelt.

Related posts