Orbán úgy véli, hogy sikerült meggyőznie Putyint arról, érdemes lenne elgondolkodnia a karácsonyi tűzszünet lehetőségén.
A magyar miniszterelnök, az EU soros elnökeként, a féléves ciklus végén egy utolsó próbálkozást tett, hogy a közelgő karácsonyra legalább egy kis reményt hozzon az orosz-ukrán konfliktusban. Noha hosszú távú békét még nem sikerült elérni, Orbán Viktor célja az volt, hogy az ünnepek alatt ne növekedjen tovább a halálos áldozatok száma. Ennek érdekében tárgyalt Putyinnal és Donald Trumppal is, de az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij határozottan elzárkózott Orbán közvetítési kísérletétől. "Jelenleg nem érezzük magunkat ünnepi hangulatban" - fogalmazott Zelenszkij korábban, amire Orbán a szokásos péntek reggeli rádióinterjújában reagált.
"A stratégiai nyugalom a legfontosabb" – hangsúlyozta azonnal. Véleménye szerint ezt egy olyan ország vezetője mondja, amely komoly nehézségekkel küzd: területének 18-20 százaléka el van foglalva, energetikai infrastruktúráját szétlőtték, és nem világos, milyen forrásokból élhet majd a jövőben. Így Zelenszkij kijelentései valójában...
Orbán azt mondta, az uniós elnökségi ciklusa végén ismét próbált tető alá hozni egy tűzszünetet, ennek érdekében beszélt hosszabb Putyinnal, Trumppal és a török elnökkel is. Úgy vélte, ha legalább az ortodox karácsonykor tűzszünet lenne egy nagy fogolycserével együtt, az jó alapját jelenthetné egy hosszabb távú tűzszünetnek is.
Majd hozzátette: még egy hónap van az új amerikai elnök hivatalba lépéséig, "imádkozzunk, hogy ne essen baja az új elnöknek ebben az egy hónapban". Orbán szerint a "dolgok egyértelműen a béke felé mennek", ugyanakkor ezúttal sem maradhatott el a Brüsszel ekézése. A magyar kormányfő szerint párhuzamosan két jelentős esemény is zajlik jelenleg. Az egyik, hogy a fronton az erőviszonyok az oroszok javára változnak, a másik pedig, hogy rövidesen megváltozik az amerikai adminisztráció. "Nagy idők jönnek, ezek a változások jók lesznek a nyugati világ számára, közelebb kerülünk a békéhez". Azt viszont kritizálta, hogy bár az EU tisztában van azzal, hogy egyedül nem tudja a konfliktust megoldani, mégis hitet tett amellett, hogy mindent pontosan ugyanúgy fog csinálni, mint eddig: támogatják a migrációt, a gendert és a háborút is. "Az igazi problémák itt vannak Brüsszelben", summázta az EU-s helyzetet.
Orbán véleménye szerint a Patrióták egy különös helyzetben találják magukat. A Soros-hálózat eddig két fő bázissal rendelkezett, ám az egyik, Amerika, mostanra elveszett. Jelenleg már csupán Brüsszel maradt a kezükben. Ennek fényében a jövő kulcsa abban rejlik, hogy a Patrióták képesek lesznek-e többséget kialakítani, és ezzel visszaszerezni Brüsszelt Soros befolyása alól.
Az uniós elnökséget értékelve Orbán elmondta, hogy olyan problémákat oldott meg a magyar elnökség, amelyeket sokáig nem sikerült, mint például Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez. De eredményként említette, hogy a nyugat-balkáni térség országai 1-2-3 lépést előreléptek az unióhoz való közeledést illetően. Orbán szerint a magyar elnökség kicsit visszaadta mindenki hitét, hogy a munkának még van jelentősége a politikában. Brüsszel ugyanis mára egy olyan buborék, egy léghajó lett, amely teljesen elszakadt a valóságtól, amelyben élünk.
A beszélgetés végén szóba került a jövő évi költségvetés is, amellyel kapcsolatban annyit mondott: a legfontosabb, hogy megszülessenek azok az intézkedések, amelyekből mindenki érezheti, hogy közeledik a háború vége. "A legfontosabb, hogy repülőrajtot vegyünk januárban", ez a siker kulcsa Orbán szerint.