Orbán Viktor Kollár Kingában fedezte fel a mai kor Gyurcsány Ferencét.

Miután ma reggel ismét sikerült belépnie a közmédia épületébe, a riporter azonnal a legégetőbb kérdéssel fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, amely jelenleg a propagandamédia fókuszában áll.
Ha valaki esetleg lemaradt volna a hírekről, Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője egy bizottsági ülés során a következőképpen fogalmazott:
Magyarként azt kell mondanom, hogy [a jogállamisági eljárás] nagyon hatékonynak bizonyult, mert megközelítőleg 21 milliárd eurót függesztettek fel, és ebből egymilliárd már el is veszett a magyarok számára.
Kollár véleménye szerint az uniós támogatások visszatartása rendkívül hatékony eszköz, mivel jelentős mértékben lassítja a magyar gazdaság növekedését. Ennek következtében számos beruházás és kórházfelújítás nem valósul meg, ami hosszú távon kihat a közszolgáltatások színvonalára is.
Miután a kormánypárti média szinte kizárólag ezen a megszólaláson pörög, tegnap már a miniszterelnök is kifejtette véleményét a témában a Facebookon, ahol a következőket osztotta meg:
"Ma egy sötét fordulópontot élünk meg a magyar demokrácia történetében! Az emberek azért választották meg képviselőiket az Európai Parlamentbe, hogy védjék a magyar érdekeket. Ma azonban világossá vált, hogy a Tisza párt tagjai éppen a magyarok ellen tevékenykednek. Azok, akik Brüsszelben a hazánk ellen dolgoznak, távozzanak a magyar közéletből!"
Orbán ma reggel finomította álláspontját, amikor kifejtette, hogy véleménye szerint az emberek az EP-képviselőiket azért választják, hogy azok Brüsszelben a magyar érdekeket képviseljék.
"Én nem vagyok EP-képviselő csak miniszterelnök, de ha kell, ezt teszem, harcolok a magyar emberekért" - szerénykedett a miniszterelnök.
Orbán véleménye szerint Kollár kijelentései egyfajta nyílt beismerést tükröznek, mivel a megszólaló és az ő politikai közössége úgy tűnik, hogy örömét leli abban, amikor Magyarországon kedvezőtlen események történnek.
A miniszterelnök úgy véli, "minden ellenzéki párt kikérte volna magának, hogy azzal lehessen hírbe hozni, hogy neki annál jobb, minél rosszabb az országnak", ehhez képest a Tisza nem kertel, "belemondják pacekba a képünkbe".
Ezen a ponton a miniszterelnök felidézett egy esetet, talán kedves olvasóink is emlékeznek rá.
Emlékszem, amikor a kocsiban ültem, valamikor a kétezres évek közepén, és hirtelen meghallottam, ahogy Gyurcsány Ferenc azt mondja: "Hazudtunk reggel, éjjel meg este..." Az ember nem csupán azért döbbent meg, mert sejtette, hogy előfordulhat, hogy a miniszterelnök, vagyis Gyurcsány Ferenc, hazudik, hanem mert az, hogy ezt ilyen nyíltan, vállalva mondja ki, egyszerűen megdöbbentő volt. Ez valóban sokkoló.
Mivel Orbán Viktor úgy tűnik, nem tud pontosan felidézni egy fontos dátumot a kétezres évek közepéről, érdemes megemlékezni róla: az őszödi beszéd 2006. május 26-án hangzott el az MSZP zárt frakcióülésén. Valószínű, hogy Orbán 2006. szeptember 17-én, amikor a kocsijában ült, hallhatta először ennek a beszédnek a részleteit. Különös, hogy nem emlékszik rá, hiszen a Fidesz politikai retorikájának alapjait a Gyurcsány-ellenesség képezi, amely 2006 után mindent áthatott. Ekkoriban a Fidesz vezette a tiltakozások élét, és ahogy a mondás tartja, a többi már a történelem része.
A lényeg, hogy Orbán Viktor a modern kor Gyurcsány Ferencének tekinti Kollár Kingát. Szerinte a régi és a jelenlegi helyzet között párhuzamok fedezhetők fel. Például azt emelte ki, hogy Gyurcsányék is az igazságbeszéd fogalmát használták az őszödi beszéd kapcsán, akárcsak Magyar Péterék, akik próbálják hangsúlyozni, hogy a Brüsszellel való szövetkezés a magyar kormány megbuktatására helyes lépés.
"Ez az a pont, amikor megnyílik az ember lába alatt a föld, és eltűnik a süllyesztőben" - összegzett Orbán.
Aztán még egy kicsit rágódott azon a gondolaton, hogy szerinte a választások megnyeréséhez két alapvető tényező szükséges:
1. Létezik egy nagyszerű program, amelyet az emberek szívből kedvelnek (például hasonló kezdeményezések a Fidesz-KDNP kormányzása alatt már régóta hiányoznak, kivéve persze a "Folytatjuk" és hasonló jelszavak, amelyek talán nem számítanak valódi programnak).
2. Vannak, akik abban reménykednek, hogy az ország nehézségekkel küzdjön, így lehetőség nyílik a jelenlegi kormány leváltására. Emlékezzünk csak, hogyan használta ki a Fidesz a 2010-es helyzetet, amikor az őszödi beszéd hatására, a 2008-as világgazdasági válság következményeitől sújtott szocialista kormány helyzete kritikussá vált.
Mindegy, hagyjuk a múltat.
Orbán azért még elondta, hogy személy szerint semmire sem tartja az olyan embereket, akik ilyesmit tesznek, szerinte ugyanis a politika nem hatalomról, hanem az országról szól,
Aki a hatalom és a pénz megszerzéséért bármire hajlandó, abban sosem lehet bízni.
Bár ezen a ponton számos lényeges kérdés felmerülhetett volna, a riporter inkább a véleménynyilvánító szavazás témájára terelte a szót, amelyről nem sok újdonságot tudtunk meg. Kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy a magyarok közös álláspontot alakítsanak ki Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban, hiszen ennek már van egy szép hagyománya nálunk. Emellett a miniszterelnök azt ígérte, hogy a szavazás eredményét kellő súllyal fogja majd képviselni Brüsszelben.
Természetesen, van benne egy kis irónia, hogy a miniszterelnök büszkén hangoztatja: "mi vagyunk az egyetlen ország, ahol népszavazást tartottak a migrációról". Csakhogy elfelejti megemlíteni, hogy a 2016-os népszavazás végül nem hozott érdemi döntést - ki is foglalkozik már az ilyen apróságokkal?
Hosszan sorolta azokat az érveket, amelyeket már korábban is felhozott Ukrajna uniós csatlakozásának elgáncsolása mellett (mezőgazdasági, közbiztonsági, egyéb szempontok), és ismét elmondta, hogy Brüsszel a háborúban érdekelt, azért vennék fel gyorsított eljárásban Ukrajnát az unióba, hogy háborús terveiket folytathassák.
Ellenben az Egyesült Államokkal! Orbán véleménye szerint "Ukrajna nem képes győzni ebben a háborúban", így szerinte az Európai Uniónak is a béke melletti állásfoglalásra kellene törekednie, és aktívan támogassa Amerikát a békefolyamatok előmozdításában.
Ha már szóba került Amerika, esett néhány szó a vámháborúról is.
A miniszterelnök véleménye szerint csupán taktikázásról van szó, és emlékeztet arra, hogy Trump már korábban világosan kifejtette terveit. Most mégis igazságtalan támadások kereszttüzébe került, csak mert teljesíti azokat az ígéreteket, amelyeket tett.
A világpolitikai kérdésekben erősen vizionárius vénával rendelkező magyar miniszterelnök szerint most majd Amerika mindenkivel egyenként tárgyalni fog, ami eltart ugyan 1-2 hónapig, de aztán
"Ez a vámháború végül a vámok nyugalmába torkollik."
Ez a hét viszonylag csendesen telt el a Pride betiltásának, a hídfoglalásoknak és az USAID támogatásoknak a témáival kapcsolatban, amelyek korábban gyakori beszédtémák voltak a miniszterelnök körében. Az MNB-botránnyal kapcsolatban sem merült fel egyetlen kérdés sem. Talán a következő héten érdemes lesz figyelni, hogy milyen új fejlemények látnak napvilágot.