Orbán Viktor bejelentette, hogy véleménynyilvánító szavazást szervezünk Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban.


A csütörtöki EU-csúcs után Orbán Viktor kormányfő hangsúlyozta, komolyan újra "elő kell vennünk" Ukrajna európai uniós tagságának a kérdését, mert felelősen emellett most nem lehet dönteni. Azt is mondta, nem szeretné, ha az emberek feje fölött születne erről döntés, ezért kezdeményezni fognak egy véleménynyilvánító szavazást Ukrajna európai uniós tagságáról.

Megjegyezte, úgy fogják lebonyolítani, mint a nemzeti konzultációkat szokták: gyorsan és egyszerűen. "Aztán meglátjuk" - tette hozzá. A miniszterelnök kifejtette továbbá, hogy Ukrajna uniós tagságával átalakulna az Európai Unió teljes gazdálkodási rendszere, és mint mondta, "erre nem vagyunk felkészülve, ezért én azt gondolom, hogy lassítani kell, és mindenképpen meg kell tudnunk az emberek véleményét ebben a kérdésben".

A miniszterelnök kifejtette, hogy az EU által Ukrajnába tervezett pénzügyi támogatás, valamint az Ukrajna uniós tagságából eredő költségek együttesen olyan mértékű összeget jelentenek, amelyet az Európai Unió gazdasága, és különösen Magyarország gazdasága, nem tud elviselni. Hozzátette, hogy a vezetők között konszenzus alakult ki arról is, hogy az Európai Uniónak jelentős forrásokat kell fordítania saját védelmi képességeinek megerősítésére.

A tagállamok vezetői áttekintették az ukrajnai katonai helyzetet, amelyről elmondta, hogy a 27 ország közül 26-an arra a következtetésre jutottak, hogy Ukrajnának folytatnia kell a harcot. Magyarország azonban a béke pártján állt - emelte ki.

Azt hangsúlyoztuk, hogy a háború folytatása helyett sokkal fontosabb, hogy maximális erőfeszítéssel és energiával támogassuk az Amerikai Egyesült Államok elnökét a béketárgyalásainak sikerében. Ezért közösen, az amerikaiakkal együtt kellene elindulnunk egy békés jövő felé, ahelyett, hogy a konfliktus továbbvitelére összpontosítanánk.

- fogalmazott.

Orbán Viktor bejelentette, hogy a 26 tagállam egy közös dokumentumot hagyott jóvá, amely a háború további folytatására és Ukrajna megerősítésére vonatkozik, hogy az ország képes legyen folytatni a harcot. Magyarország azonban nem támogatta ezt a kezdeményezést, mivel az "teljes mértékben ellentétes a béke melletti álláspontunkkal" - tette hozzá.

Mint megírtuk, az EU-csúcson hatalmas engedményt sikerült kiharcolnia Robert Fico szlovák miniszterelnöknek, aki a héten még arról beszélt, megnehezítheti a csúcsot lezáró konklúzió elfogadását, ha a tagállamok nem foglalkoznak az Ukrajnán keresztüli gáztranzittal. Sajtóhírek szerint egy erről szóló bekezdéssel sikerült megnyújtani a csúcsot lezáró dokumentumot, így Fico emiatt végül nem is vétózott. Ugyanakkor Orbán Viktor kérései nem teljesültek, ezért vétóval élt, amire a többi tagállam egyébként készült.

Related posts