Orosz-amerikai konfliktus feszül Ukrajnában, jelentette ki Rubio, miközben homlokán keresztet tartott, a Kreml egyetértő bólogatásával kísérve.


Az Egyesült Államok Ukrajnában egyfajta "meghatalmazotti" háborút vív Oroszországgal, ami egy szokatlan nyilvános elismerés egy prominens nyugati politikai szereplő részéről. A Kreml ezzel kapcsolatban teljes mértékben osztja a véleményt.

Mindenek előtt meg kell magyarázni, hogy az amerikai külügyminiszter miért kereszttel a homlokán jelent meg a vezető amerikai hírtévé interjújában. Az ok a Hamvazószerda megtisztelése volt, ami jelentős nap sok katolikus számára, mert ezzel kezdődik a nagyböjt és a lelki felkészülés időszaka. Ezen a napon sok országban a hívők hamukeresztet rajzolnak a homlokukra. Politikai tekintetben a kereszt a szolidaritás kifejezése a világ szenvedői iránt.

Rubio Fox News-interjújában, melyet a külügyminisztérium hivatalos honlapján is közzétettek, egy érdekes és provokatív megállapítást tett. Kiemelte, hogy "az egész helyzet már a kezdetektől fogva világossá vált: Trump elnök ezt a konfliktust egy elhúzódó, holtpontra jutott háborúként értékeli. Valójában ez egyfajta helyettesítő háború az atomhatalmak - az Ukrajnát támogató Egyesült Államok és Oroszország - között."

A külügyminiszter tehát nem tudta megerősíteni elnökének korábbi ígéretét, hogy a háborúnak gyorsan végét tudja és fogja vetni.

Rubio véleménye szerint jelen pillanatban nem áll rendelkezésre olyan stratégia, amely a konfliktus végére vezethetne. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nem osztja azt az európai nézetet, miszerint Ukrajna támogatását addig kellene folytatni, ameddig szükséges. Oroszországot ugyanis komolyabb tényezőnek tartja, és bár a tárgyalási hajlandóság jelei láthatóak, a valóság az, hogy a terület elhagyására nem állnak készen.

A Krím félsziget Oroszország általi annektálása után az akkori floridai szenátor, aki egyben republikánus elnökjelölt is volt, határozottabb fellépést sürgetett Moszkvával szemben. Kiemelte, hogy szükség van a jelentősebb orosz tisztviselők ellen irányuló szankciókra, beleértve Vlagyimir Putyint is. Egy iowai nemzetbiztonsági fórum keretében az orosz elnököt "gengszternek" titulálta, és határozottan kijelentette: "továbbra is így vélekedem".

Sean Hannity műsorvezető a legutóbbi interjújában felhívta a figyelmet erre a fontos kérdésre, ám Rubio elkerülte a hasonló megfogalmazásokat. Azzal indokolta ezt, hogy most "újra kell indítani a dolgokat, és mindenkinek világosan kell kifejeznie, mit szeretne. Ezt követően pedig lehetőség nyílik az álláspontok közelítésére, amit diplomáciának hívunk."

Rubio felidézte a szaúd-arábiai kapcsolatfelvételt, aminek a lényege szerinte nagyon egyszerű volt. "Érdekel a háború befejezése, vagy sem? Mert a kapcsolatunkban nem igazán lehet változás, amíg ez a háború tart. A válaszuk az volt, hogy szeretnének beszélni róla".

A miniszter véleménye szerint jelenleg ezt a nyomvonalat kell követni, ami azonban komoly kihívást jelent, főleg ha a konfliktus másik fele egyértelműen kifejezi, hogy nem érdekli őket a béke. Legalábbis Zelenszkij üzenete ezt sugallta számukra, és Rubio abban bízik, hogy ezen a nézőponton sikerül változtatniuk. Reményei szerint ezzel megnyílhat a következő lehetőség, hogy eldöntsék, vajon mindez valóban megvalósítható-e.

Ez az ajtó azonban már nyikorgó hangokkal fog kinyílni, hiszen az elmúlt hat hónap során az orosz hadvezetés többször is megerősítette, hogy végső célja, mindent elsöprő eltökéltséggel, Ukrajna független államiságának megszüntetése.

"Fontos megértenünk, hogy áldottak és szerencsések vagyunk, hogy olyan elnökünk van, aki arra törekszik, hogy lehetőség szerint véget vessen egy konfliktusnak, amely dollármilliárdokba, életek százezreibe és pusztításába került, és egy nemzedék kell ahhoz, hogy az ukránok és mások felépüljenek" - méltatta az interjúban Trump politikáját a külügyminiszter.

Rubio azzal magyarázta a Fehér Házban kirobbant nyilvános vitát, hogy Zelenszkij elnök nem akart a diplomáciai megoldásokról beszélni, de ebben később engedményeket mutatott. Az Egyesült Államok Ukrajna részvételével akarja a tárgyalásokat lefolytatni, de azok keretét jelenleg csak Trump elnök képes megszabni és létrehozni.

"Ennek a helyzetnek véget kell vetni, de senki sem rendelkezik elképzeléssel vagy stratégiával arról, hogy ezt miként lehetne megvalósítani," mondta az amerikai fődiplomata, miközben Trump legutóbbi döntéseit kommentálta. Az elnök ugyanis a béketárgyalások elősegítése érdekében úgy határozott, hogy részben felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott katonai és hírszerzési támogatást.

Csütörtökön a Kreml hivatalosan is kifejezte egyetértését azzal a véleménnyel, amelyet Rubio fogalmazott meg az ukrajnai háborúról. Eszerint a konfliktus az Egyesült Államok és Oroszország közötti "helyettesítő" vagy megbízotti háborúként értelmezhető, ahol a két nagyhatalom nem ütközik össze közvetlenül, de az ilyen konfrontáció lehetősége mindig ott lebeg a háttérben.

"Dmitrij Peszkov szóvivő újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: 'Többször is kiemeltük, hogy ez a helyzet Oroszország és a kollektív Nyugat közötti konfliktus.' Hozzátette, hogy 'Rubio nyilatkozata pontosan tükrözi azt a nézőpontot, amelyet elnökünk és külügyminiszterünk is többször megfogalmazott.'"

Related posts