Párnaciha? Hatalmas RIP! – Az ifjúság megtakarításainak érdemes az ETF-ek világában is otthonra lelni!


A Covid által okozott tőzsdei zuhanás hatására a fiatalok Nyugaton egyre nagyobb számban felfedezték a részvénypiaci befektetések izgalmát. Itthon, bár a Z generáció tagjai között egyre több a befektetés iránti érdeklődés, a megfontoltság továbbra is dominál, amikor a megtakarítások gyarapításáról van szó. Az ETF-ek világában azonban egy remek köztes megoldás rejlik, amely költséghatékony módon nyitja meg a kapukat a tőzsdék által kínált nagy nyeremények felé, miközben a kockázatokat is kézben tartja. A fiatalok pénzügyi függetlenségének eléréséről a Portfolio Gen Z Fest 2025 konferencián még részletesebben beszélgetünk majd.

Ötvenhárom százalékkal csökkent a Tesla részvényeinek értéke a tavaly decemberi csúcs óta, majd április végére hirtelen több mint 25%-os visszapattanást mutatott. Az ilyen drámai változások sok új befektetőt elriaszthatnak a tőzsde világától. A trumpi vámháborúk által generált árfolyam-ingadozások nem éppen kedveznek a lelki nyugalomnak, és az utóbbi évek tőzsdei összeomlásai, mint például a 2008-as pénzügyi válság vagy a Covid következményeként bekövetkezett piaci zuhanás, még mindig élénken élnek a köztudatban. Ez pedig nem feltétlenül ösztönöz a kockázatok vállalására.

Pedig érdekes módon éppen a pandémiához köthető zuhanás hozta meg sokak, így elsősorban a fiatalok kedvét a tőzsdézéshez, és a Charles Schwab rögvest el is nevezte őket "Generation Investor"-nak. A vezető pénzügyi szolgáltató 2021-es kutatása nem kevesebb, mint 15%-ra tette azon kisbefektetők arányát, akik a covidzuhanás hatására kaptak rá az árfolyam-adrenalinra.

Egy beszállási pont elcsípése valóban egy remek teljesítmény, de fontos szem előtt tartani, hogy a részvénybefektetés alapvetően a magas kockázatok világába vezet, különösen más befektetési lehetőségekhez viszonyítva. Viszont ha hosszú távon gondolkodunk, a "magas kockázat, magas hozam" elvén alapulva, a potenciális nyereség ígérete vonzó lehetőségként tűnik fel.

Adódik tehát egyből a kérdés, hogy nincs-e mégis valami okosság, hogyan lehet vajon a piacok erejét a kockázatok minimalizálásával a vitorlánkba fogni - ráadásul költségkímélő módon? Erre kínálnak egyedi megoldást az ETF-ek, azaz a tőzsdén kereskedett alapok, amelyek meghatározott elvek és stratégiák alapján egy ernyő alá gyűjtenek egy csomó értékpapírt.

A befektetési alapok általában egy konkrét piaci indexet, mint például az S&P 500, amely az öt legnagyobb amerikai vállalatot egyesíti, követnek. Emellett különféle ágazati vagy tematikus megközelítéseket is alkalmaznak, például a mesterséges intelligencia (AI) vagy a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) szempontok alapján. A portfóliókban azonban nemcsak részvények, hanem kötvények is megtalálhatók, sőt, akár devizák vagy kriptovaluták is képezhetik a befektetések alapját.

A "műfaj" népszerűségét mi sem mutatja jobban, hogy immár több mint 10 ezer ETF létezik, ahol tényleg csak a képzelet szab határt a fókusznak. Így vannak bibliai értékeket felkaroló nagy cégek, kisállatgondozással foglalkozó és luxuscikkeket gyártó vállalatok papírjait tartalmazó tőzsdén kereskedett alapok is. Az egész szegmens gyorsulási fázisban van, hiszen mára az USA napi tőzsdei kereskedésének 30%-át teszik ki az ETF-ek, míg a globálisan kezelt ETF eszközök jelenlegi közel 15 ezer milliárd dolláros értéke a PwC által megkérdezettek harmada szerint akár meg is duplázódhat 2029-re.

Az ETF-ek egyik legfőbb előnye a diverzifikáció, ami lehetővé teszi a befektetők számára, hogy egyetlen terméken keresztül csökkentsék kockázatukat. Ha például a legutóbbi Tesla-esésre tekintünk, láthatjuk, hogy aki a vezető technológiai vállalatokat tömörítő NASDAQ 100 ETF-et választotta, amelyben Elon Musk cége is megtalálható, az nem 53%-os veszteséget könyvelhetett el, csupán 14%-ot, hiszen a Tesla piaci súlya az indexben mindössze 2,5%-ot tesz ki. Ez a tompító hatás nemcsak a veszteségekre igaz, hanem a potenciális nyereségekre is: az ETF-ek nem kínálnak olyan kiugró növekedést, mint egy-egy egyedi részvény, viszont rendkívül hatékonyan tükrözik a piaci trendeket, ami a befektetők számára rendkívül hasznos lehet.

És ez a bizonyos "fontolva haladó" diverzifikáció kifizetődik.

Ha valaki például az MSCI World indexbe fektet, amely 1500 céget ölel fel világszerte, és kihasználja a 7,8%-os éves átlagos hozamot (a hozamok újrabefektetésével), akkor havi 60 euró rendszeres befektetéssel 50 év alatt akár 400 ezer euró megtakarítást is elérhet. Érdemes megjegyezni, hogy ehhez csupán körülbelül 36 ezer euró tényleges befektetést kell teljesítenie.

A kockázatok csökkentése nem csupán a szélesebb körű befektetési portfólióból fakad, hanem a rendszeres vásárlási szokásokból is ered. Ezzel a módszerrel elkerülhetjük, hogy a legrosszabb időpontban, azaz a piaci csúcs idején vásároljunk, amikor már a taxisofőrök is osztogatják a "tuti" tőzsdei tippeket.

A másik aduász, amit az ETF-ek tudnak, az bizony a költséghatékonyság - zene valamennyi befektető füleinek. A széles körben előszeretettel kínált befektetési alapok ugyanis többnyire 2% körüli kezelési költséggel mennek, míg pl. az S&P 500-ot először lekövető SPY 0,09%-on érhető el. Hosszú távon ez is durván összeadódik.

Végül azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy az ETF-ek vásárlásával devizában fektetsz be, vagyis euróban vagy dollárban szerezhetsz kitettséget, és akkor is nyerhetsz rajta, ha gyengül a forint.

Ne feledjük, hogy a kapufélfára is érdemes feljegyezni: az ETF-ek árfolyama nem mentes az ingadozásoktól, éppúgy, mint bármely részvényé, így lehetséges, hogy jelentősen csökkenhet az értékük, függetlenül attól, hogy több eszközt képviselnek. Ezért javasolt, hogy olyan ETF-eket válasszunk, amelyek széleskörű – szektorális és földrajzi – diverzifikációt kínálnak. Ezenkívül fontos, hogy a pénzügyi portfóliónk csupán egy részét képezzék, mivel más befektetési formák is helyet érdemelnek a stratégiánkban.

Kétség sem férhet ahhoz, hogy minden fiatal, sőt a fiatalon túli befektetők számára is elengedhetetlen a tájékozódás. Vásárlás előtt mindenképpen érdemes alaposan körülnézni és informálódni, azonban fontos hangsúlyozni, hogy a fent említett információk nem minősülnek befektetési tanácsnak.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts