Putyin váratlan látogatást tett Kurszkban, ahol várhatóan néhány órán belül válaszol az Egyesült Államok által javasolt tűzszüneti tervre.


Az orosz elnök meglepetésszerű látogatást tesz a részben ukránok által elfoglalt Kurszkban, és várhatóan még ma reagál az amerikaiak és az ukránok által elfogadott 30 napos tűzszüneti javaslatra. Ha Putyin ragaszkodik eddigi feltételeihez, akkor egyhamar nem áll le az agressziós háború.

Váratlanul Kurszkba látogatott az orosz elnök, ahol csapatai rohamtempóban foglalják vissza azokat a területeket, amiket az ukránok tavaly nyár óta területcseréről szóló alkukra akartak felhasználni. A látogatás nyilvánvaló üzenete, hogy Moszkva jelenleg nem tárgyalni akar, hanem tovább harcolni.

A CNN beszámolója szerint az orosz állami televízió által közvetített felvételen Putyin, katonai egyenruhában, a nyugati régióba tett első látogatása alkalmával a fronton álló csapatoknak kijelentette, hogy Moszkva célja Kurszk mielőbbi "teljes felszabadítása". A látogatás, amelyet gondosan megterveztek, a katonák moráljának fokozására irányult.

Valerij Geraszimov vezérkari főnök nyilatkozata szerint az ukrán egységeket sikerült bekeríteni a kurszki térségben, s az ukrán kormány tervei Kurszkban nem bizonyultak életképesnek. Geraszimov kifejtette, hogy az orosz fegyveres erők eddig több mint 1100 négyzetkilométert nyertek vissza az ukrán csapatoktól. Az ukrán hadsereg augusztus folyamán lépett be Kurszk területére, ahol legalább 1300 négyzetkilométert sikerült ellenőrzése alá vonnia.

A látogatásra egy nappal azután került sor, hogy az amerikai és ukrán vezetők közötti béketárgyalások végre eredményre vezettek: Kijev beleegyezett az Egyesült Államok által javasolt, a frontvonal minden szakaszára kiterjedő 30 napos tűzszünetbe.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke szerdai nyilatkozatában kifejtette, hogy a labda most Vlagyimir Putyin térfelén pattog, hiszen az amerikai delegáció éppen jelenleg Oroszország felé tart, hogy a tűzszüneti javaslat részleteit megvitassák. Ezen a héten Steve Witkoff, az amerikai különmegbízott is Moszkvába látogat, hogy a fegyverszünet lehetőségeiről egyeztessen.

A Kurszk és a front más részein offenzívát indító Putyin eddig még nem adott választ a felvetésre. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, újságírói kérdésekre válaszolva csupán annyit közölt, hogy az elnök "alaposan vizsgálja" a javaslatot, és várja, hogy az amerikai tisztviselők a következő napokban részletes információkkal szolgáljanak.

Peszkov ma reggeli nyilatkozata szerint Putyin még ma a sajtó elé lép, miután találkozott Alekszandr Lukasenko belorusz elnökkel. Arra a kérdésre, hogy a két vezető beszél-e a kétoldalú kapcsolatokon túlmutató témákról, például Ukrajnáról, Peszkov így válaszolt: "Minden az újságírók kérdésein múlik."

Bennfentes információk alapján Oroszország átadott egy olyan dokumentumot az Egyesült Államoknak, amely az ukrajnai konfliktus lezárásának feltételeit tartalmazza. Két, az üggyel kapcsolatos forrás megerősítette, hogy a lista részletei egyelőre rejtve maradtak.

Moszkva követelései állítólag meglehetősen széles spektrumot ölelnek fel, és lényegében hasonlítanak a korábban megfogalmazottakra. Ezek között szerepel, hogy Ukrajna ne csatlakozzon a NATO-hoz, külföldi katonai jelenlét ne legyen az ország területén, és Ukrajna területi engedményeket tegyen Oroszországnak. Ha Putyin továbbra is ragaszkodik ezekhez a feltételekhez, akkor valószínű, hogy a háború nem fog hamarosan véget érni.

Eközben Ukrajna további nyomást követel szövetségeseitől Moszkvára. "A béke felé kell haladnunk. Biztonsági garanciákat kell teremtenünk. Fel kell szabadítanunk népünket" - mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esti videóbeszédében. Mint mondta, "a legfontosabb, hogy partnereink képesek legyenek biztosítani, hogy Oroszország ne tévesszen meg minket, hanem valóban véget vessen a háborúnak".

Ha Oroszország elutasítja a tűzszünetet, Zelenszkij "határozott" válaszra számít az Egyesült Államoktól. "A részletek még nem ismertek számomra, de szankciókról és Ukrajna megerősítéséről van szó" - nyilatkozta az ukrán elnök. Ezzel párhuzamosan továbbra is kifejezte bizalmatlanságát a moszkvai vezetés iránt: "Már többször is hangsúlyoztam, hogy egyikünk sem bízhat az oroszokban."

Related posts