Az igazgatóváltás a Trafóban szokatlan és különleges módon zajlott le.
A Forróváltás című különleges esemény keretében 2025. január 8-án új fejezet kezdődött a Trafó Kortárs Művészetek Házában, ahol a vezetőváltás ünnepélyes keretek között zajlott. Az új vezetők által indított, a Trafó stábjával közösen megálmodott rendezvény első részében több mint 40 művész állt színpadra, hogy egy szívhez szóló és látványos "búcsúrevü" keretében köszöntse a távozó ügyvezető igazgatót, Barda Beátát, valamint a Trafó alapítóját, Szabó Györgyöt. Az este második felében pedig Erdődi Katalin, az új ügyvezető igazgató, és Böröcz Judit programvezető mutatkozott be, akik egy kreatív és performatív híradó formájában osztották meg a jövőbeli elképzeléseiket, új irányvonalakat vázolva fel a Trafó előtt álló izgalmas lehetőségekről.
A búcsúrevü a Trafó szellemiségét tükrözve olyan különleges alkotásokból állt össze, amelyeket a meghatározó művészek kifejezetten erre az eseményre álmodtak meg, illetve már meglévő előadásaik legérdekesebb pillanatait ötvözték. A műsorban feltűntek többek között a Természetes Vészek Kollektíva, Kálmán Eszter és Friedenthal Zoltán, valamint a Hodworks és az Artmenők, de nem maradtak ki Kelemen Kristóf, Frenák Pál, a Soharóza, a OneTwoMany Collective, a Dollár Papa Gyermekei, illetve Mészáros Máté, Horváth Nóra és Oláh Balázs sem. Vadas Zsófia Tamara és Vass Imre, valamint a Szünet Együttes szintén hozzájárultak az esemény színes palettájához, ezzel megteremtve egy emlékezetes és sokszínű élményt a közönség számára.
A Szünet Együttes tagjai különleges módon idézték meg Rókás László 1998-as performanszát, amely a Trafó megnyitójához kapcsolódott. Ezen az eseményen a művészek leheletét gyűjtötte össze és zárta üvegbe, egyedülálló rituálé keretében. A búcsúrevü záróakkordjaként a jelenlévők - stábtagok, művészek és a szakmai érdeklődők - leheletét egyesítették, így megelevenítve a Trafó 26 éves "szellemét". Az így összegyűjtött leheleteket végül két üvegkockába zárva átadták a távozó vezetőknek, ezzel is megörökítve a közös élményt és a hely szellemiségét.
A trafós kollégák ezután egy különleges pillanatot élhettek át, amikor Barda Beátának és Szabó Györgynek átadták az örök belépőket. Mindkét vezető szívből jövő köszönetet mondott a gesztusért. Barda Beáta elmondta, hogy életében és a Trafó történetében először ülhetett Szabó György mellett, miközben végigkövette az előadást, ami számára igazán különleges élmény volt. Szabó György is hálával telt el, és tanítóinak köszönte meg a támogatást, elsőként az édesanyjának, majd olyan szakmai mentoroknak is, mint Fuchs Lívia tánctörténész, Lakos Anna színházi szakember és Ránki Júlia újságíró, akik mind hozzájárultak fejlődéséhez.
A Trafó performatív híradója bepillantást engedett Erdődi Katalin terveibe, és a jövőt formáló elképzeléseibe. A Trafó és a prágai Studio Alta közös kezdeményezése, a PerformanszBusz elnyerte az Art Explora Európa-díj egyik fődíját, amelynek keretében ötvenezer eurós támogatást kaptak. Ezzel az úttörő projekttel 2025 őszétől a Trafó kimozdul a fővárosból és Magyarország különböző térségeibe juttatja majd el a művészek munkáját és a kortárs kultúrát, helyi partnerekkel együttműködésben. A program a budapesti közönségnek is különleges lehetőséget kínál: egy busznyi érdeklődő mindig a PerformanszBusszal utazhat és rendhagyó egésznapos élményben részesülhet.
Az új kezdeményezések között kiemelkedik egy izgalmas magyar-német együttműködés, amely egy nemzetközi koprodukció keretében valósul meg. Ez a különleges projekt egy helyspecifikus performansz-séta, amely Baroness Elsa von Freytag-Loringhoven, a dadaista művészet ikonikus alakjának életművére épül. A produkciót Börcsök Boglárka táncos-koreográfus, Andreas Bolm filmrendező és Török-Illyés Orsolya színésznő közösen alakítja, és a Goethe Intézet Nemzetközi Koprodukciós Alap támogatja, így a művészek kreatív energiái egy új dimenzióban találkozhatnak.
A megszokott és népszerű programok, sorozatok továbbra is folytatódnak: ilyen például a Nextfeszt, amely március 5. és 9. között zajlik. A 2025-ös eseményt az új vezetés álmodta meg a Trafó csapatával közösen. Az idei fesztivál különlegessége, hogy a dunaPart előadóművészeti platform inspirálásával nemzetközi partnerek és külföldi alkotók is részt vesznek, lehetőséget teremtve ezzel a fiatal művészek munkáinak nemzetközi bemutatkozására.
A performatív híradóban a mostakkor duó, Juhász Maja és Kovács Luca képviselte az "új generáció fesztiválját", amelynek fontos missziója, hogy a feltörekvő, új irányokkal és esztétikákkal kísérletező alkotókat támogassa. Ezután a Független Színház Magyarország képviseletében Boda-Novy Emília és Lakatos Lucia léptek fel, slam előadásukkal a roma önreprezentáció fontosságára irányítva a figyelmet. Február elején a Trafó és a Független Színház közös nyílt felhívást tesznek közzé, amellyel fiatal roma alkotók számára kínálnak lehetőséget új produkciók létrehozására.
Az este végén az új vezetők, Lestyán Attila és Szabó Veronika, a Hétpróbás Társulat égisze alatt egy izgalmas és különleges performansszal lepték meg a közönséget. E produkció keretében egy rendhagyó "lánykérés" zajlott, amelyre a Trafó munkatársait is meghívták. A hangulatot tovább fokozta, amikor Cuhorka Emese és Dányi Krisztina lenyűgöző táncukkal varázsolták el az egybegyűlteket.
A Trafó új programja, amely Erdődi Katalin irányítása alatt készül, csak 2025 szeptemberében debütál. Az idei tavaszi program még Barda Beáta munkáját tükrözi, azonban a Forróváltás és a március elején megrendezésre kerülő Nextfeszt már betekintést nyújtanak az új vezető friss szemléletébe.