Repülő start helyett meredek lejtő: a magyar ipar számára nem éppen fényesen indul az új év.

A legújabb statisztikák alapján továbbra is érezhető a hazai ipar recessziós tendenciája: február hónapban a termelési volumen 1,3 százalékkal elmaradt a januári szinttől, míg az éves összehasonlításban már 8 százalékos csökkenést mutat.
Az 1,3%-os februári visszaesés még inkább zárójelbe teszi azt a kis januári emelkedést (0,8%), ami amúgy is kevés volt, hogy a decemberi jelentős zsugorodást (-2,9%) korrigálja. A friss adat megerősíti a lefelé tartó termelési trendet, 2022 vége óta annyira jelentős az esés, hogy az ipar teljesítménye már mélyen a Covid-válság kitörése előtti csúcs alatt jár.
A februári gyenge teljesítmény nem okozott meglepetést, hiszen már a hét elején megérkezett egy külkereskedelmi jelentés, amely az exportteljesítmény kapcsán nem táplálhatott illúziókat a szakértők körében. A jelek, melyek az európai gazdaság élénkülésére utalhatnak, úgy tűnik, egyelőre nem gyakorolnak hatást a hazai ipari termelésre. A teljes szektort jellemzi a recesszió, ahogy azt a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai is alátámasztják.
A feldolgozóipar minden egyes alágában visszaesett a termelési volumen az előző év azonos hónapjához képest.
Az ipari kilátások igen zavarosak. A csőben lévő nagyberuházások jelentős termelési kapacitásokat jelentenének a szektor számára, ám már a Magyar Nemzeti Bank is úgy kalkulál, hogy ezek érdemben csak a jövő évben indulnak be, reagálva a gyenge európai keresletre. Az Európai Unió és Németország gazdaságélénkítési lépései segíthetik a hazai szektort, de itt is töb negyedévre tehető, mire a kedvező hatások megjelennek.
További információkkal hamarosan jelentkezünk!