Reuters: Közép-Kelet-Európa gazdasági helyzete kedvezőtlenül alakulhat egy békekötés esetén.
Elemzők véleménye szerint a békekötés nem minden ország számára lenne kedvező, mivel az ukrán munkavállalók jelentős mértékben hozzájárultak Közép-Kelet-Európa gazdasági növekedéséhez. Az orosz-ukrán konfliktus lezárása lehetőséget adna 4,3 millió menekült számára, hogy visszatérjenek szülőföldjükre. Ez azonban komoly következményekkel járna, hiszen ezek a munkavállalók nélkülözhetetlenek a térség gazdasági teljesítményében, így hiányuk csökkentheti a termelést és növelheti a munkanélküliséget.
Egy potenciális békekötés Ukrajnában jelentős hatással lenne a kelet-európai nemzetekre. Amennyiben a háború véget érne, ukrán munkavállalók milliói térnének vissza hazájukba, ami a befogadó országok munkaerőpiacának további szűkülését és az infláció növekedését vonná maga után. A Reuters jelentése szerint a háború kezdete óta körülbelül 4,3 millió ukrán érkezett Közép- és Kelet-Európába, ami hozzájárult a régió országaiban tapasztalható munkanélküliség csökkenéséhez.
Egy lehetséges békemegállapodás esetén a menekültek visszatérhetnek Ukrajnába, ami számukra kedvező fordulatot hozhat. Ugyanakkor ez Európa többi részére demográfiai és gazdasági kihívásokkal járhat – mondta Charlotte Ruhe, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank közép- és délkelet-európai ügyvezető igazgatója az Invisso közép-kelet-európai fórum keretében Bécsben.
Donald Trump hivatalba lépése után azt ígérte, hogy véget vet Oroszország és Ukrajna közötti ellenségeskedésnek, amely sokakat késztetett arra, hogy elgondolkodjanak a háború utáni jövőn. Ugyanakkor nem világos, hogy a megválasztott amerikai elnök hogyan éri el a békekötést, amely így hónapokig elhúzódhat.
A Raiffeisen Bank becslése szerint a közép- és kelet-európai gazdasági növekedés 2024-ben 2,2 százalékos volt, amely magasabb, mint az euróövezetben várható 0,8 százalék. Ehhez a növekedéshez hozzájárultak a háború miatt a régióba menekülő ukrán munkavállalók, akik egy 2022. márciusi európai uniós irányelv miatt kaptak jogot, hogy az Európai Unióban dolgozhassanak, akik segítették Közép-Kelet-Európa gazdaságának gyors növekedését.
Az Eurostat adatai szerint az Ukrajnából 2023 decemberéig az Európai Unióba menekülő 4,3 millió ember 22 százaléka Lengyelországban, 9 százaléka pedig Csehországban tartózkodott. A bécsi fórumon elhangzott, hogy több ország gazdasági sikereit elősegítették az ukrán menekültek, de hozzátették, hogy a háború befejeztével a hazatérők űrt hagynak a munkaerőpiacon, és kihívást jelent majd pótlásuk.
A Donald Trump által belengetett vámpolitika több ország gazdasági helyzetét nehezítheti, különösen azokét, akik magas államadóssággal rendelkeznek. Az Erste Group szerint Lengyelország, Románia és Szlovákia GDP-hez viszonyított adósságrátája tovább emelkedhet. Ezt a helyzetet az ukrán munkavállalók lehetséges kiesése növelné.
A lengyel központi bank novemberben végzett egy érdekes felmérést az ukrán menekültek körében. Az eredmények meglepőek: csupán a megkérdezettek két százaléka tervezte, hogy egy éven belül visszatér Ukrajnába. Viszont ha a háború véget érne, ez az arány drámaian megugrana, elérve az 59 százalékot.
Eközben Lengyelországban rekordalacsony szinten áll a munkanélküliség, ami tíz százalékos béremelkedést is eredményezett. Ugyanakkor a cseh kormány is arra figyelmeztetett, hogy a munkaerőhiány veszélyezteti a gazdaságot, és ez a tendencia a régió más országaiban is megfigyelhető.
A növekvő bérek és az infláció megnehezíti a központi bankok számára a kamatcsökkentést, valamint a dollárárfolyam növekedése is befolyásolja. Azonban a kamatlábak magasan tartása nyomást gyakorol a gazdaságra és növeli az államadósságot.
Gunter Deuber, a Raiffeisen Bank kutatási vezetője szerint az infláció csökkenése egyáltalán nem biztos, de üteme Magyarországon és Romániában stagnál, míg Csehországban emelkedik, emiatt pedig nem várható nagyobb mértékű kamatcsökkentés. Viszont nem hiszi, hogy az ukrán munkavállalók valóban távoznának egy békekötés esetén, mert túl nagy a bizonytalanság.
Szakértők szerint, ha a háború véget ér, számos ország számára nyílnak meg új lehetőségek az újjáépítés terén, különösen Lengyelország számára, amely közvetlen szomszédságban áll Ukrajnával.