Feldobta a lapokat az MNB-botrány: új fejlemények!
Felfoghatatlan veszteség: a 21 éves kézilabdázó, Kiss Zsófia tragikus halála mélyen megrázta korábbi edzőit és a sportág közösségét.
Az Index híradása szerint a feljelentésről értesültek, és úgy tűnik, hogy az MNB igazgatósága egy fontos döntést hozott: a Pallas Athéné Alapítvány 400 millió forint értékű vagyonjuttatásban részesül. E támogatás célja, hogy alaposan megvizsgálják a korábbi vezetés pénzügyi döntéseit és tevékenységeit.
Varga Mihály a hivatali teendőinek átvétele után szinte azonnal bejelentette, hogy csökkenteni kívánja a jegybank szerepét, és a botrány következtében kezdeményezi a jogalkotóknál a vagyonkezelő alapítványok felszámolását. Ennek érdekében új vezetőket bízott meg a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) és az Optima irányításával, hogy átfogó jogi vizsgálatot végezzenek a korábbi működési gyakorlat kapcsán.
Március 19-én az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nyilvánosságra hozott egy jelentést, amelyben az Optima-csoportot egy rendkívül bonyolult, több országra és szintre kiterjedő vállalati struktúraként jellemezte.
Az Állami Számvevőszék megállapítása szerint az Optima-csoport a kezdeti alapító szándékokkal ellentétben egy rendkívül összetett céghálózatot hozott létre, amely magántőkealapokat is bevonva működik több országban és különböző vállalkozói szinteken. Az ÁSZ hangsúlyozta, hogy a cégek kialakításának hátterében nem álltak azonosítható racionális gazdasági indokok.
A dokumentumok alapján kiderül, hogy február 28-án, amikor Matolcsy György még a jegybank elnöki posztját töltötte be, az akkori vezetőség egy jelentős összegű értékpapírkölcsön-ügylettel kívánta átruházni a vagyont az Optima aranyvállalatára, amely a Quartz-csoport része.
"Az új vezetés álláspontja szerint az ügylet több szempontból is problémásnak bizonyult: egyrészt jogszabályi előírásokkal ütközhetett, másrészt felmerül a gyanú, hogy csalárd szándékkal köttették, továbbá valószínű, hogy színlelt szerződésről van szó. A korábbi vezetés egy értékpapírkölcsön-ügylettel próbálta ösztönözni az Optima-csoport vagyonának átadását – konkrétan a Quartz-csoport anyavállalatának" – nyilatkozta egy, az ügyről már az elejétől fogva informált forrás a portálnak.
Az Optima Befektetési Zrt. új vezetősége semmisségi pereket indított, amelyeket márciusban visszavontak, így a vállalat részvényei ismét a tulajdonos számláján landoltak. Most azonban új fejlemények láttak napvilágot: a feltárt információk alapján az új kuratórium büntetőfeljelentést tett a Főügyészségen. A vádak között szerepel csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, a számvitel rendjének megsértése, valamint tartozások fedezetének elvonása.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által végzett vizsgálat 2023-ig terjedt, azonban a feljelentés kiterjeszti a figyelmet 2024-re és az idei év kezdeti időszakára is. A gyanú szerint ebben az időszakban, Matolcsy György utolsó hónapjaiban, olyan tranzakciók zajlottak, amelyek célja a vagyon jelentős hányadának átcsoportosítása volt. E tranzakciók között említést nyer az értékpapírkölcsön-ügylet is, amelyről úgy vélik, hogy akár bűncselekmény gyanújába is keveredhetett.