A japán gazdaság állapota sajnos romlásnak indult.


A szakértők véleménye alapján Trump hatalomra jutása komoly következményekkel járhat az európai és a magyar gazdaság, valamint a befektetési lehetőségek szempontjából. Milyen változásokra lehet számítani pontosan? Erről fogunk eszmét cserélni meghívott szakértőinkkel december 10-én, az idei év utolsó Portfolio Signature klub eseményén.

A Jibun Bank Japan feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe (bmi) novemberben 49,0 pontra esett vissza az októberi 49,2-ről, ami március óta a legalacsonyabb érték. Ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor az index a növekedést a zsugorodástól elválasztó 50 pontos küszöb alatt maradt.

A japán feldolgozóipar teljesítménye novemberben lehangoló volt

- nyilatkozta Usamah Bhatti, a S&P Global Market Intelligence elemzője.

Az új megrendelések alindexe továbbra is csökkenést mutat, bár a visszaesés üteme októberhez képest mérséklődött. A mutató már másfél éve nem érte el az 50 pontos határt. A csökkenés hátterében elsősorban a belföldi és külföldi kereslet visszaesése áll.

Az új exportmegrendelések száma már 33 hónapja folyamatos csökkenést mutat.

A gyenge kereslet következtében a vállalatok kénytelenek voltak mérsékelni termelésüket, különösen a félvezető- és autóipar területén. Ennek hatására a kibocsátás április óta a legnagyobb mértékben esett vissza. A munkaerőpiacot is érzékenyen érintette ez a helyzet, hiszen a foglalkoztatás szintje először az elmúlt kilenc hónapban csökkent.

A költségnyomás továbbra is jelentős mértékben jelen van, főként a munkaerő, a logisztikai szolgáltatások és a nyersanyagok - különösen az importált anyagok - emelkedett költségei miatt. A kibocsátási árak inflációja július óta újabb magasságokba emelkedett.

A vállalatok az árrés megőrzése érdekében úgy határoztak, hogy jelentősebben megemelik az eladási árakat.

- fűzte hozzá Bhatti.

A japán kormány pénteken közzétett adatai szerint Tokióban novemberben gyorsult a fogyasztói maginfláció, és továbbra is meghaladta a Bank of Japan 2%-os célértékét. Ez életben tartja a piaci várakozásokat egy esetleges közeli kamatemelésre vonatkozóan, amelyre a jegybank elnöke utalást is tett.

A kedvezőtlen trendek ellenére a gyártók bizakodóan tekintenek jövőbeli üzleti lehetőségeikre. A bizalmi index a legmagasabb szintjére emelkedett az elmúlt három hónap során, amit az új termékek piacra lépésével kapcsolatos várakozások és a gazdasági fellendülés általános reménykedése táplál.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "A hírforrás: Reuters."

Related posts