A harc értelmetlen, a tüskés tujafák mind elestek. | Színes tájak kalandozása


A klímaváltozás hatására állva halnak meg a kert ékességei.

A tuják barnulása ma már nem egyedi jelenség, tömeges pusztulásuk országos méreteket öltött, lassan eltűnnek a magyar kertekből ezek az évtizedekig népszerű örökzöldek - írta a Bama.

Napjainkban egyre több kerttulajdonos tapasztalja, hogy a növény barnulni, száradni kezd, majd néhány szezon alatt teljesen elpusztul. A tuják barnulása mögött nem csupán egy-egy betegség vagy hiba áll, az okok mélyebbek, összetettebbek.

Minden fajta tuja sorsa megpecsételődött.

- fogalmazott határozottan Schmidt Zoltán, a baranyai kertészeti szakmában jártas szakember, aki hangsúlyozta, hogy a jól ismert örökzöldek elhalásáért kizárólag a klímaváltozás tehető felelőssé.

Szerinte abszolút céltalan lenne tovább küzdeni ezekért a növényekért, és az is tévedés lenne, ha a kihalt tuják helyére újabb, hasonló fajtákat ültetnénk.

Semmiképpen ne válasszunk tuját vagy annak rokonait, inkább olyan növények mellett döntsünk, amelyek jól érzik magukat a mediterrán klímában, hiszen úgy tűnik, hogy ez a jövőnk is.

A szakértő megjegyezte, hogy az utóbbi években nem csupán a pusztulás nyomai váltak egyre szembetűnőbbé, hanem egy új fejezet is kezdődött a hazai kertkultúra történetében.

A citromfák mostanában valóban lenyűgöző ütemben fejlődnek, ötször gyorsabb növekedést mutatva az utóbbi öt évhez képest, és bőséges termést hoznak. Emellett a gránátalmák és a banánfák is egyre elterjedtebbek, sőt, a pálmafák is remekül boldogulnak a déli fekvésű kertekben, színesítve ezzel a tájat.

Mindezek ellenére sok kerttulajdonos még mindig próbálkozik a tuják megmentésével. A tuja barnulásának, száradásának és végső pusztulásának háttérében több egymással összefüggő tényező áll.

A legfontosabb tényezők közé tartozik a hosszan elhúzódó szárazság és a kíméletlen hőség. A tuja, mint vízigényes növény, sekély gyökérzettel rendelkezik, így a forró és csapadékban szegény nyarak különösen megterhelik. Ezen kívül a téli kiszáradás is gyakori probléma: a napfényes, szeles téli időjárás fokozza a párolgást, miközben a gyökerek nem képesek vizet felvenni a fagyott talajból.

- közölte Schmidt Zoltán.

A nem ideális talajviszonyok, mint például a túlzottan kötött vagy a savanyú föld, szintén szerepet játszanak a növények gyengülésében. Az ilyen legyengült példányok sokkal inkább ki vannak téve a kártevők, mint például a borókaszú vagy a pajzstetű támadásainak. Ezen felül különféle gombás megbetegedések is hozzájárulnak a növények gyorsabb elhalásához.

Aki mégis a megmentés mellett dönt, annak különösen figyelnie kell a mély öntözésre, főként nyáron és ősszel. Hasznos lehet a talajtakarás is, ami segít a víz megtartásában és javítja a talaj szerkezetét. A sűrű telepítés kerülendő, mert növeli a fertőzések esélyét, a tápanyag-utánpótlás pedig elengedhetetlen a nyári stressz előtt.

Bár a magyar kutatók környezetbarát módszerekkel igyekeznek felvenni a harcot a tuják kártevőivel, egyre több szakértő véli úgy, hogy a tuják sorsa megpecsételődött. Megyeri Szabolcs kertészmérnök hangsúlyozza, hogy a mai világban a gyümölcsös növények ideje érkezett el, és a tujakorszak lassan a múlté válik.

Related posts