Egyre gyakrabban hallani arról, hogy a költséges amerikai katonai repülőgépek sorra esnek áldozatul.


Az amerikai légierő három MQ-9 Reaper drónját lőtték le a húszi lázadók Jemenben az elmúlt héten, így már hat ilyen eszközt vesztettek a március 15. óta tartó légicsapás-sorozat során - jelentette az ABC.

Egy amerikai tisztviselő közlése szerint a húszik által lelőtt drónok száma hatra emelkedett azóta, hogy a Trump-adminisztráció intenzív légicsapás-sorozatot indított a lázadó csoport ellen. A hadművelet célja, hogy rákényszerítsék a húszikat a Vörös-tenger térségében közlekedő kereskedelmi hajók elleni támadások beszüntetésére.

Az Operation Rough Rider fedőnevű művelet keretében végrehajtott légicsapások száma már körülbelül 750-re nőtt a március 15-i kezdet óta. Korábban, két héttel a művelet indulása után a Fehér Ház szóvivője még csak 200 légicsapásról számolt be.

A húszik azonban sikeresen lőttek le jelentős számú MQ-9 Reaper drónt, amelyek valós idejű megfigyelési és felderítési információkat szolgáltatnak a légicsapások célpontjainak kiválasztásához.

Március eleje óta összesen hét ilyen drónt semmisítettek meg, ebből hatot március 15. óta, és hármat csupán az elmúlt héten.

2023 októbere óta, amikor a húszik elkezdték támadni a kereskedelmi hajókat a Vörös-tenger térségében, összesen legalább 15 Reaper drónt lőttek le. Az amerikai légierő mintegy 280 ilyen eszközzel rendelkezik, darabonként körülbelül 28 millió dolláros értékben.

Az amerikai légicsapásokat részben a térségben állomásozó két repülőgép-hordozóról felszálló F/A-18-as vadászgépek, részben az Indiai-óceánon található Diego Garcia szigetéről érkező B-2-es lopakodó bombázók hajtják végre.

A hadművelet költségei folyamatosan növekednek.

Április elején a szakértői becslések alapján úgy tűnik, hogy körülbelül 200 millió dollár értékű lőszert használtak fel, és a költségek előrejelzése szerint nemsokára átléphetik az 1 milliárd dolláros határt.

A helyzetet tovább rontja, hogy a légicsapások csak korlátozott eredményeket értek el, mivel a lázadók fegyverkészleteinek jó része megerősített föld alatti bunkerekben van elrejtve, így a bombázások csak akkor érnek el eredményeket, amikor ezeket az eszközöket közvetlenül az indításuk előtt a felszínre hozzák.

Related posts