Száz évvel ezelőtt eltiltották, ma viszont már magasztalják és dicsőítik.
143 évvel ezelőtt, 1882. február 2-án látta meg a napvilágot James Joyce, aki az ír irodalom talán legjelentősebb alakja, valamint a modernista regényírás óriása. Míg egyesek obszcén és éretlen íróként emlegették, mások egy művelt humanista képviselőjének tekintették őt. Egy dolog azonban vitathatatlan: Joyce megkerülhetetlen személyisége a világirodalom színpadán. E jeles évforduló alkalmából egy izgalmas kvízzel emlékezünk rá. Tesztelje tudását, és derítse ki, mennyire ismeri a kivételes író munkásságát!
143 éve, 1882. február 2-án született az ír irodalom talán legmeghatározóbb alakja, James Joyce. Dublin egyik külvárosában látta meg a napvilágot, jezsuita iskolába járt mindaddig, míg a szülei már nem engedhették meg maguknak a tandíjat. Később a Belvedere College-ba és a dublini University College-ba járt. A diploma megszerzése után Párizsba költözött, és 1904 után már csak néha tért vissza szülőhazájába.
A XX. század irodalmának egyik legmeghatározóbb és legújabbítóbb alakja kétségtelenül az az író, aki olyan művekkel gazdagította a világirodalmat, mint a Dublini emberek (Dubliners) című novellás kötet, valamint az Ifjúkori önarckép (A Portrait of the Artist as a Young Man), a Ulysses és a Finnegans Wake. Emellett verseskötetei, mint a Kamarazene (Chamber Music) és a Pomes Penyeach, szintén hozzájárultak az irodalmi táj szélesítéséhez és megújításához.
Joyce debütáló kötete, a "Kamarazene", 36 szenvedélyes szerelmes verset rejtett magában. Költészete már ekkor felkeltette olyan jelentős alakok figyelmét, mint Ezra Pound és T. S. Eliot. Joyce neve felkerült Pound 1914-es, jelentős hatású Imagista antológiájába, ami tovább növelte hírnevét. Munkásságát olyan neves zeneszerzők álmodták zenévé, mint Geoffrey Moyneux Palmer, Ross Lee Finney, Samuel Barber és a Pink Floyd legendás tagja, Syd Barrett, valamint a Sonic Youth együttes. Bár költői sikerei figyelemre méltók voltak, Joyce végül regényíróként vált igazán népszerűvé, és 1932-re teljesen eltávolodott a versírás világától.
Leghíresebb műve, a Ulysses sorozatként jelent meg az Egyesült Államokban és Angliában, mielőtt Sylvia Beach, a párizsi Shakespeare & Co. könyvesbolt tulajdonosa teljes könyvként kiadta volna. A maratoni hosszúságú regény az Egyesült Államokban 1922-től 1933-ig be is volt tiltva.
James Joyce élettársa és későbbi felesége, Nora Barnacle, valamint gyermekeik Trieszt városában élték mindennapjaikat. Az első világháború idején Zürichben tartózkodtak, ahol az események alakulását figyelték. A háború utáni időszakban Párizs vonzásában találták magukat, de a náci invázió elől Dél-Franciaországba menekültek, keresve a biztonságot. Végül 1941 januárjában Zürichben hunyt el Joyce, életének utolsó fejezetét zárva le a svájci városban.
Tavaly felfedeztem az írók és költők városát, Dublint, és utazásom csúcspontját a James Joyce Centre által szervezett irodalmi séta jelentette. Ezen a különleges eseményen Leopold Bloom, a híres Ulysses főszereplője állt a középpontban. Követtük Bloom pontos lépéseit a kötet Laisztrügónok című fejezetében, miközben idegenvezetőnk élénk részletességgel mesélt a főhős különféle megfigyeléseiről, amelyek az élet, a város és az epizód középpontjában álló ételek gazdag világát ölelik fel. A séta során a város története és Joyce életműve egyaránt életre kelt, és egy felejthetetlen élménnyel gazdagodtam.
Megálltunk az O'Connell hídnál, a Trinity College-nél, a Bank of Irelandnél, a Grafton Streeten, a Davy Byrnes előtt - ahol máig rendelhető Bloom menüje, a gorgonzolás finomság -, végül a Nemzeti Múzeumnál zártuk a sétát. Bár életének csak a töredékét töltötte a fővárosban, mégis ő az írek - és a város - első számú írója.