Több mint száz jogi lépést tettek oltásellenes szülők azokra az orvosokra, akik beoltották gyermekeiket.

Nemes Dénes, az orvosokat képviselő ügyvéd viszont egy olyan ügyről sem tud, amit akár első fokon megnyertek volna a vakcinaellenesek.
Száznál is több olyan per indult, melyekkel jellemzően szülők akarják elérni, hogy gyermeküket mentsék fel a kötelező védőoltások beadása alól
a jogi eljárások során figyelembe vegye az oltásellenes szülők érdekeit, és biztosítsa számukra a megfelelő jogvédelmet. A Népszava értesülései szerint az ügyvédek stratégiája egyre inkább elterjedt, hiszen a szülők azt állítják, hogy az orvosok nem adtak nekik olyan szakvéleményt, amely lehetővé tette volna számukra az oltás elkerülését. Az ügyvédpáros munkája mögött egyre több család áll, akik hasonló helyzetben érzik magukat, és úgy vélik, hogy jogaik sérültek. A beadványok többsége egy standardizált formanyomtatványra épül, ami azt mutatja, hogy a jogi lépések intézményesebb keretek között zajlanak. Az ügyvédpáros tehát hatékonyan kihasználja a jelenlegi jogi lehetőségeket, hogy egyfajta ellenállást szervezzen az oltásokkal szemben, ezzel pedig újabb fejezetet nyit a közegészségügyi vitákban.
Mint az egészségügyért felelős tárcavezető, fontosnak tartom, hogy lépéseket tegyünk a kötelező védőoltási rendszer átgondolt felülvizsgálatára és esetleges megszüntetésére. Ezzel egyidejűleg figyelembe kell venni a közegészségügy szempontjait, a lakosság biztonságát, valamint az információs kampányok erősítését a vakcinák előnyeiről, hogy a döntés a társadalom széleskörű támogatását élvezze. Az egészségügyi ellátás jövője érdekében a szabad választás és a felelősségteljes tájékozódás elősegítése kulcsfontosságú.
A lap beszámolója alapján Nemes Dénes ügyvéd, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének egyik korábbi webináriumán megjegyezte, hogy "gyakran előfordul, hogy az oltás időpontjában az egyik szülő külföldre, például Ausztriába viszi az oltásra váró gyermekét". Nemes az a jogi szakember, aki a gyermekorvosok és klinikai védőoltási szaktanácsadók érdekeit képviseli a két említett ügyvéd által indított perekben.
A felperesek ismételten sérelmi díjat követelnek, arra hivatkozva, hogy az orvosuk nem bocsátotta rendelkezésükre az oltáselkerülő szakvéleményt, ezzel pedig megsértette a gyermekük személyiségi jogait, ezért kártérítésre kötelezett. Nemes hangsúlyozta, hogy az életkorhoz kötött kötelező védőoltások rendszere szigorúan szabályozott. Elmondása szerint nem tud olyan esetről, ahol az oltástagadók akár első fokon is győztek volna a bíróság előtt. Ezzel szemben az orvosok már számos alkalommal nyertek első fokon, sőt, a Veszprémi Törvényszék előtt már olyan közigazgatási per is zajlik, amelyben a bíró jogerős döntést hozott.