Szlovákia szerepet vállalhat egy lehetséges orosz-ukrán béke elősegítésében, bár az orosz fél álláspontja ezzel kapcsolatban még nem került nyilvánosságra.
Robert Fico szlovák miniszterelnök Vlagyimir Putyinnál tett moszkvai látogatásán felajánlotta, hogy országa közvetít az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásokon, állítják orosz hírügynökségek. Bár az orosz elnök nyilatkozata alapján nyitott lenne, a vezetésben nincs egyetértés a békéről.
A szlovák kormányfő, Vlagyimir Putyin moszkvai látogatása során kifejezte, hogy országa kész szerepet vállalni az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások közvetítésében - tudósítottak csütörtökön az orosz állami hírügynökségek.
"Amennyiben elérjük ezt a pontot, miért ne lépnénk tovább?" - nyilatkozta az orosz politikus az újságíróknak a Legfelsőbb Eurázsiai Gazdasági Tanács leningrádi ülését követő sajtótájékoztatón. Az orosz elnök szerint Szlovákia Oroszország szemszögéből nézve semleges pozíciót képvisel, így Robert Fico ajánlata számára egy kedvező lehetőségként jelenik meg.
Az orosz vezetésben azonban úgy tűnik, nincs konszenzus a béke kérdéséről: míg az orosz elnök egyes nyilatkozatai békekötésre való nyitottságát sejtetik, addig az orosz külügyminiszter ágál a béke lehetősége ellen. Szergej Lavrov szerint ugyanis értelmetlen lenne egy esetleges béke, hiszen azt Ukrajna csupán arra használná fel, hogy védelmét megerősítse és újból mozgósítson.
Robert Fico, Szlovákia politikai színterének meghatározó alakja, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel együtt gyakran az orosz érdekek képviselőjeként lép fel az európai politikai diskurzusban. Ezt a címkét Fico olyan nyilatkozatai és cselekedetei alapján kapta, mint például Ukrajna NATO-csatlakozásának megakadályozása, valamint a katonai segélyek leállítása, amelyeket az országnak szántak. Legutóbb Fico a Kremlhez tett látogatásával igyekezett hozzájárulni Oroszország nemzetközi elszigeteltségének csökkentéséhez; a találkozó során bejelentette, hogy 2025 májusában részt vesz a második világháború befejezésének 80. évfordulóján Moszkvában.
Az ukrán hatóságok egyelőre nem reagáltak a szlovák miniszterelnök javaslatára. A válaszadás mikéntjét és magát az üzenetet azonban meghatározza majd a felajánlkozó Szlovákia ukránellenes álláspontja és az ukrán vezetés véleménye minderről.