Súlyos fertőzés terjed hazánk területén, amely komoly veszélyt jelent mind az emberek, mind a háziállatok számára.
Friss információk láttak napvilágot Orosz Barbara kirúgásával kapcsolatban - úgy tűnik, hogy ez a műsor is búcsút int a nézőknek.
Magyarországon egyre gyakoribbá válik egy olyan zoonózis, amelyet a galandféreg okoz, és amely az echinococcosis néven ismert. Ezt a fertőzést főként aranysakálok, rókák és kutyák közvetítik, így jelentős egészségügyi kockázatot jelenthet az emberek számára. E figyelemfelhívó információt a Semmelweis Egyetem juttatta el portálunkhoz szerdai közleményében.
(A legújabb információk és friss események egy helyen)
A szakértő véleménye alapján ezekben az esetekben mindenképpen ajánlott orvosi segítséget keresni. Noha a betegség általában spontán is gyógyulhat, a tartósan fennálló tünetek esetén antibakteriális kezelésre, sőt, ritkán sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.
Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika infektológiai osztályának szakorvosa hangsúlyozta, hogy a velünk élő, folyamatosan védelemben részesített kutyák és macskák jellemzően ritkán terjesztenek olyan fertőző betegségeket, amelyek az emberekre nézve veszélyesek lehetnek.
Az Európai Járványügyi Központ adatai szerint
Magyarországon is növekvő tendenciát mutat az esetszám.
Az echinococcosis egy galandféreg okozta megbetegedés, ami ugyanúgy veszélyt jelent házi kedvenceinkre, mint az emberekre. A férgek vagy petéik a fertőzött rókák és aranysakálok bélsarával ürülnek, és akár egy évig is életképesek maradnak - ismertette a szakember.
Ha a peték a földet szimatoló kutyák szájába, orrába jutnak, vagy lábukra, szőrükre kerülnek, és lenyalják onnan, az állat béltraktusába jutva a peték őket is megfertőzik. Az állatok pedig tovább fertőzhetik az embert például úgy, hogy megnyalják a kezünket, mi pedig kézmosás nélkül megeszünk mondjuk egy almát.
Kardics Kinga hangsúlyozta, hogy az echinococcosis egy súlyos betegség, amely komoly következményekkel járhat. A fertőzés következtében ciszták alakulhatnak ki a májban, lépben, tüdőben, sőt, akár az agyban vagy a csontokban is. Ez a probléma mind embereket, mind állatokat érinthet.
A fertőzés ember esetében azonban hosszú évekig lappanghat, mert a ciszták ritkán nőnek meg akkorára, hogy tüneteket okozzanak. A fertőzést ezért rendszerint véletlenül fedezik csak fel, például egy teljesen más okból végzett képalkotó vizsgálat során. Ha kialakulnak tünetek, azok súlyossága a ciszták méretétől és elhelyezkedésétől függ. Így, ha a májban vannak, akkor például hasi fájdalmat, sárgaságot okozhatnak, ha a tüdőben, akkor többek között köhögést, véres köpetet.
Kiemelte: nemcsak annak kell orvoshoz fordulnia, aki tüneteket észlel magán, hanem annak is, akinek háziállata igazoltan echinococcosisban pusztult el.
Az echinococcosis cisztáinak eltávolítása, amikor csak lehetséges, sebészeti beavatkozással történik, a beteg pedig gyógyszeres terápiában részesül. Ugyanakkor kiemelten fontos a megelőzés, amely magában foglalja a háziállatok rendszeres féregtelenítését és a megfelelő állattartói higiéniai intézkedések betartását – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Kardics Kinga hozzáfűzte: miután a galandféreg petéi az állati ürülékkel az alacsonyan termő gyümölcsökre, zöldségekre is rákerülhetnek, ezeket fogyasztás előtt mindig alaposan meg kell mosni.
Az infektológus arra is kitért, hogy a zoonózisok száma folyamatosan nő, jelenleg több mint 200, állatról emberre (illetve emberről állatra) terjedő fertőző betegség ismert, de a kutyák és macskák önmagukban nem hordoznak zoonóziskockázatot.