A Csernobil vidékén élő kóbor kutyák igazi szuperhősökké váltak, alkalmazkodva a környezet kihívásaihoz és túlélve a legnehezebb körülmények között. Ezek a különleges ebek nem csupán a sugárzás ellenálló képességükkel tűnnek ki, hanem az emberi közelség i


Egy friss kutatás keretében vérmintát vettek egy kizárási zónában élő kóbor kutyától.

A csernobili atomkatasztrófa által érintett területen élő kutyák különleges képességekre tettek szert, amelyek szinte szuperhősi szintre emelik őket. Az állatok rendkívüli ellenállóképessége még a tudósokat is meglepte, ahogy arról a sassy.hu beszámolt, hivatkozva az Unilad cikkére.

1986. április 28-án történt a történelem egyik legtragikusabb eseménye, amikor az ukrajnai Csernobilban üzemelő atomerőmű 4-es reaktora váratlanul felrobbant. A baleset következtében a reaktormag radioaktív anyagának legalább öt százaléka a levegőbe és a környezetbe jutott, súlyos következményeket okozva. A robbanás utáni hetekben számos ember életét vesztette, és több százezer embert kellett evakuálni a közeli területekről, megrázva ezzel a világot és felhívva a figyelmet a nukleáris energia veszélyeire.

Bár a robbanás már évtizedekkel ezelőtt zajlott, hatása még mindig érezhető a környék lakóinak életében.

A csernobili kizárási zónában, amely a hírhedt atomerőművet öleli körbe, számos kóbor kutya találta meg új otthonát. Ezek az ebek hihetetlen alkalmazkodóképességgel bírnak, és a radioaktív környezethez való alkalmazkodásuk igazi túlélési csodának számít.

Egy friss kutatás keretében 116 kóbor kutya vérmintáját elemezték a helyi területen, és az eredmények meglepőek lettek: a kutyák nem csupán alkalmazkodtak a környezetükhöz, hanem kifejezetten jól is érzik magukat abban.

Két kis kutyapopulációnak valahogy sikerült életben maradnia ebben a rendkívül mérgező környezetben. Amellett, hogy osztályoztuk a kutyákból vett minták alapján a populáció dinamikáját, megtettük az első lépéseket annak megértése felé, hogy a többszörös környezeti veszélyeknek való krónikus expozíció milyen hatással lehet ezekre a populációkra

Norman J. Kleiman, a Columbia Egyetem környezet-egészségügyi szakértője alaposan kifejtette a témát.

A kutatások eredményei arra engednek következtetni, hogy a fertőzés következtében a kutyákban olyan genetikai mutációk jöhettek létre, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a drámai környezeti változásokhoz.

Nem csupán a kutyák képviselik az extrém ellenállóképesség világát. Az év elején a kutatók új felfedezést tettek: a zónában élő farkasok is meglepő módon rezisztensek a különféle, rákos megbetegedéseket kiváltó sugárzással szemben.

Csernobilban nemcsak az állatok extrém ellenálóképessége megdöbbentő, hanem egészen furcsa, eddig nem látott állatra is rábukkantak a helyi szakemberek.

Related posts