Rejtélyes égitestre bukkantak a távoli univerzumban | 24.hu


A Nyugat-Sydney-i Egyetem kutatói egy rendkívül különös, szabályos körformájú objektumot fedeztek fel a világűr mélyén. Az égitest neve Teleios, ami az ókori görög nyelvben a "tökéletességet" jelenti. A csillagászok számára egyelőre rejtély, hogy miként alakult ki ez a furcsa égi jelenség – olvasható a ScienceAlert legfrissebb értesüléseiben.

A felfedezésről készült tanulmány alapján az objektum valószínűleg egy szupernóva-robbanás maradványa, egy hatalmas anyagfelhő, amelyet egy elhaló csillag bocsátott ki. A szakemberek véleménye szerint a Teleios egy Ia típusú szupernóva után maradhatott hátra, amely az univerzum egyik legfényesebb szupernóvatípusának számít. Ezek a jelenségek akkor jönnek létre, amikor egy kettős csillagrendszerben keringő fehér törpe a társcsillagától olyan mértékű anyagot vonz be, hogy átlépi a határait.

A tudósok ugyanakkor egyelőre nem tudták megállapítani, hogy a Teleios milyen messze található a Földtől, mikor jött létre, illetve megkorra kiterjedésű lehet.

A mérések alapján két lehetséges távolságot határoztak meg az objektum számára: 7 175 fényév vagy 25 114 fényév. Ha az első lehetőség bizonyul helyesnek, akkor a Teleios átmérője 46 fényév, ami arra utal, hogy körülbelül ezer évvel ezelőtt alakulthatott ki, mivel nagyjából ennyi időre volt szüksége ahhoz, hogy ilyen méretűvé fejlődjön. Ezzel szemben, ha a második opciónak van igazságalapja, akkor az objektum átmérője 157 fényév lenne, és több mint 10 ezer évesnek kellene lennie.

A Teleios alakja valódi rejtélyt hordoz magában, amely korát és méretét meghaladóan is figyelemre méltó. A hasonló szupernóva-maradványok általában aszimmetrikus formájúak, ám ezzel szemben a Teleios szinte tökéletesen szabályos. Ez a jelenség – bár nem teljesen lehetetlen – rendkívül ritka, ami még inkább fokozza az érdeklődést iránta. A szakértők úgy vélik, hogy további megfigyelések szükségesek ahhoz, hogy alaposan feltérképezhessük ennek a különleges objektumnak a múltját és titkait.

Related posts