Régi kincsek és fegyverek bukkantak fel a Somló hegyén, amelyek több ezer éves történelmet rejtenek magukban | 24.hu


A Somló hegyén végzett fémkeresős kutatások során több mint 900 bronzkori leletre bukkantak, amelyek között ékszerek és fegyverek is találhatók. A szakértők szerint ezek a tárgyak a késő bronzkor és a korai vaskor határvonalán helyezkednek el, nagyjából Krisztus előtt 1400 és 900 között keletkeztek. Az igazi rejtély azonban az, hogy melyik népcsoport készíthette ezeket a különleges műtárgyakat, mivel a tudomány jelenlegi állása szerint nem tisztázott, kik lakták a mai Magyarország nyugati vidékeit ebben az időszakban.

A Somló hegy ma elsősorban borvidékéről híres, de régészeti szempontból is rendkívül jelentős. A szakértők már a 19. században felfedezték, hogy a hegy gyümölcsöző talajában számos ókori lelet rejtőzik, miután a helyi gazdálkodók véletlenül rábukkantak különféle történelmi tárgyakra – mesélte Sóos Bence, a Magyar Nemzeti Múzeum régésze a Live Science-nek. E felfedezés nyomán Sóos Bence és csapata, önkéntesek segítségével, átfogó kutatásba kezdett a területen, amelynek eredményeként 2025 áprilisáig már több mint 900 értékes lelet került napvilágra.

A szakértők állítása szerint a Somlón felfedezett leletek rendkívüli jelentőséggel bírnak, mivel a kései bronzkor és a korai vaskor közötti átmeneti időszakból származnak, amelyről viszonylag kevés információ áll rendelkezésünkre. A megtalált tárgyak arra utalnak, hogy ebben az időszakban a Somló környékén élő közösségek törzsekbe vagy klánokba szerveződtek, élükön elit harcosokkal. Az ottani feltárt sírok monumentális mérete és a bennük található sokszínű tárgyi kultúra arra enged következtetni, hogy a hegy egykoron a magas rangú, vezető szerepet betöltő harcosok központja lehetett.

Related posts