A végrehajtói kart több mint egymilliárd forint kifizetésére kötelezték egy Schadl György idején érvényét vesztett szerződés következtében.


Pert veszített, ennek következtében 1,1 milliárd forintot és annak kamatait kell megfizetnie a végrehajtói karnak, amely a súlyos korrupcióval vádolt volt elnök, Schadl György alatt megkötött szoftverfejlesztési szerződés felmondása miatt állt elő - értesült a HVG. Továbbá úgy tűnik, hogy a kar szándékosan akadályozta a bizonyítékok előterjesztését, különböző műszaki problémákra hivatkozva, mint például vízbetörés, hálózati hiba és túlmelegedés.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) nem jogerősen elveszített egy jelentős pert, ami nem csupán erkölcsi szempontból kelt aggodalmat, hanem komoly anyagi terhet is ró a szervezetre. A HVG értesülései szerint a Fővárosi Törvényszék 2023. március 4-én hozott elsőfokú ítélete alapján az MBVK-nak több mint egymilliárd forintot – pontosan bruttó 1 113 985 346 forintot – és annak járulékait kell megfizetnie. Ez az összeg különösen nagy súllyal bír, hiszen a 2023-as év során a szervezet árbevétele 3,5 milliárd forintra rúgott, míg nyeresége 1,07 milliárd forint volt.

Az MBVK az ítélet ellen fellebbezett, így fizetnie egyelőre nem kell, az eljárás pedig a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik majd másodfokon. A szervezetet milliárdos kifizetésre kötelező ítélet egy évek óta folyó és szövevényes peres eljárás részeként született. A lényege, hogy az MBVK korábban, hibás teljesítésre hivatkozással felmondott egy, még Schadl György idején kötött szerződést, ám ennek jogosságát a partner vitatta, így bíróságra mentek a felek.

A HVG nemrégiben közzétette a 2015 és 2023 közötti szerződések listáját, amelyet az MBVK-tól szerzett meg. Az adatok alapján kiderült, hogy a közel nyolc évet átfogó, összesen 15,5 milliárd forint értékű megbízások között számos NER-hez köthető "udvari szállító" is szerepel. Különösen figyelemfelkeltő, hogy a listán található Habony Árpád egyik rokona, Orbán Győző ismerőse és birkózótársa, valamint egy jól ismert Balásy Gyula cége, továbbá a Rogán Antal által elhíresült Hunguard is. Érdemes megemlíteni, hogy az időszak legnagyobb értékű, önállóan több milliárdos megbízása éppen az a szerződés volt, amely a per középpontjában áll.

A Sysdata PSE Kft.-vel 2017-2019 között öt szerződést is a kötött a kar 6,16 milliárd forintos összértékben, és az öt közül egy 2017-es, szoftverfejlesztési célú megbízás volt a legnagyobb, 3,427 milliárd forintos. A kar ezért a pénzért speciális, az ügykezeléstől az elektronikus árverésekig a működése minden területére kiterjedő, a végrehajtók által használt új szoftvert rendelt. Az addig használtról ugyanis kiderült, hogy kockázatot jelent, nem biztonságos, elavult és sebezhető - többször is túl terhelés bénította meg.

Az addigi Egységes Végrehajtási Ügyviteli Rendszer (EVÜR) lecseréléséről 2017-ben írták alá a szerződést, és a Szekendy Ákos magánszemély tulajdonában álló cég neki is látott a 114 hetesre tervezett munkának. Jó ideig, 2019 nyaráig a tervezett ütemben dolgoztak, minden rendben haladt, ám miután Varga Judit igazságügyi miniszter az MBVK felügyeletét államtitkárára, a Schadl mellett most szintén vádlott Völner Pálra bízta, a cég és a kar kapcsolata hirtelen megváltozott.

Bár Völner akár elrendelhette a kar "informatikai rendszereinek vizsgálatát" is, eddig nem került elő adat, amely személyes közbelépésére utalna. Viszont a cég szerint az MBVK ekkortól "indoklás nélkül megtagadta már átvett és leszámlázott munkarészek kifizetését", majd "a teljes együttműködést beszüntette", végül 2020 nyarán az MBVK fel is mondta a szerződést, hibás teljesítés miatt. A Sysdata ezt vitatta és perre ment, emellett a kartól a felmondásig elvégzett munkák kifizetését is követelte.

A vita miatt leállt fejlesztés, a teljesen el sem készült, így nem működő rendszer hiánya mulasztásos törvénysértést is okoz a biztonsági kockázat mellett, mert egy jogszabály 2019-ben kötelezően előírta az MBVK számára az új rendszerre átállást. Közben a per haladt, a 2023 márciusában jogerőssé vált részítélet szerint nem volt megalapozott a kar elállása a szerződéstől. Ezt a döntést felülvizsgálati eljárásban azóta a Kúria is helybenhagyta - közölte a HVG kérdésére a Sysdata tulajdonosa, Szekendy Ákos.

A cég képviselője a nem jogerős döntéssel nekik megítélt 1,1 milliárdos összegről megjegyezte, hogy azt a bíróság a perben felkért igazságügyi informatikai szakértő vizsgálata és megállapításai alapján állapította meg. A HVG-nek a peranyagban is szereplő információja szerint azonban a szakértőnek nem volt könnyű dolga, mert az MBVK-nál lévő szoftververzió kipróbálását több tényező hátráltatta.

A kar - ahonnan a HVG nem kapott a kérdéseire választ - korábban, 2019-ben arra hivatkozott, vízbetörés történt az MBVK szervertermében, később pedig hálózati meghibásodás. A bírósági szakértő később azért sem tudta vizsgálni a szoftver 2020-as, a szerződéstől elálláskori állapotát, mert 2021 őszén a légkondicionálás leállása miatt túlmelegedés történt, a szakértő pedig a helyszínen megállapította, hogy az emiatti meghibásodások okán a 2020 nyári időállapot szerinti rendszer nem állítható helyre.

Related posts