Tompos Márton: A Momentum célja, hogy megfékezze a Tisza-kormány túlhatalmát A Momentum politikai mozgalom törekvése, hogy ellensúlyt képezzen a Tisza-kormány politikai irányvonalával szemben, egyre hangsúlyosabbá válik. A párt vezetése úgy látja, hogy a
Interjú Tompos Márton pártelnökkel, aki szerint a párt legnagyobb problémája, hogy nem tudta lenyomni a DK-t.
A tavalyi interjúban kifejtett gondolatok alapján világossá válik, hogy a politikai helyzet és a társadalmi elvárások folyamatosan változnak. Az, hogy a Moszkván a fiatalokat olyan elvárásokkal és kritikákkal illették, amelyek a régi politikai elithez kötik őket, arra utal, hogy a közvélemény a megújulást, a friss ötleteket és új politikai irányvonalakat keres. Ez a helyzet arra figyelmeztet, hogy a következő választásokra való felkészülés elengedhetetlen. A 2026-os választásokra való előre tekintés nem csupán egy lehetőség, hanem kötelezettség, hiszen a társadalom elvárja, hogy a fiatal és dinamikus politikai erők fellépjenek, és valódi változást képviseljenek. Ha azt szeretnénk, hogy a jövő politikai tája ne a régi, elavult struktúrák körül forogjon, hanem valódi újításokat és reformokat hozjon, akkor elengedhetetlen, hogy aktívan részt vegyünk a választási folyamatban. Tehát, a Moszkván tapasztaltak és a társadalmi elvárások fényében világossá válik, hogy a 2026-os választásokon való részvétel nem csupán egy politikai lehetőség, hanem egy szükségszerű lépés a változás érdekében.
Ebből nem következik automatikusan, hogy összefüggés van a két dolog között. Meglehetősen szokatlan számomra, hogy egy politikai pártnak magyarázkodnia kell azért, mert részt kíván venni az országgyűlési választásokon, de megértem, honnan ered ez a helyzet. Úgy vélem, sokan nem akarják megérteni, viszont mi határozottan hiszünk abban, hogy a tevékenységünk pozitívan hat az országra. Néhány példa erre: Lőcsei Lajos a herbál problémával foglalkozik, és igyekszik országos szintre emelni a kérdést; Orosz Anna a gyermekvédelem ügyében áll ki; míg Sajgó Gyuri Pécsen, mint zöldbiztos, saját forrásaiból intézkedik az illegális hulladéklerakók felszámolásáról. Ezek mind értékes kezdeményezések. Ezért is szeretnénk elindulni, hogy támogathassuk ezeket a képviselőket és a hozzáállásukat a választások után is.
Ki hozta meg a döntést az indulásról? Akadt olyan, aki ellenérvet fogalmazott meg a pártvezetésen belül, vagy a vélemények teljesen egybevágtak?
Nem, egyetértettünk. Viszont kiemelten fontos, hogy ez egy belső megbeszélés volt, és nem az volt a szándékunk, hogy a hírt nyilvánosságra hozzuk. Mégis, úgy tűnik, valaki kiszivárogtatta, ha jól emlékszem, önhöz juttatta el. Ezért vagyunk most itt.
Az elnökségen belül tehát mindenki egyetértett. A párton belül volt valaki, aki nem értett egyet? Volt az indulással kapcsolatban bármifajta vita a döntés előtt?
Természetesen zajlottak eszmecserék, ez kétségtelen. Az ilyen kérdések megvitatása elkerülhetetlen, de végső soron a döntésünk teljes mértékben egyetértésen alapult. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy egy liberális pártról van szó. Nálunk nincs olyan téma, ami ne váltana ki vitát, még akkor is, ha az elsőre jelentéktelennek tűnik.
Azt fogalmazták meg, hogy nem csupán a Fidesz politikai formációját szeretnék megváltoztatni, hanem a mögötte álló fideszes szemléletmódot is. De mit is értenek pontosan a fideszes mentalitás alatt?
Az urambátyám rendszer kritikája. Eredetileg azért alakultunk meg, hogy ne csupán a Fidesz, hanem a DK és az egész törzsi gondolkodásra épülő politikai struktúra eltüntetésén is dolgozzunk. Sajnos, ez a célunk nem teljesült. Szerintem a Momentum legnagyobb kihívása nem az, hogy ne lenne elég aktív, hanem az, hogy a DK-t nem tudta megerősített helyzetbe szorítani. Ennek következtében sokan érezhetik úgy, hogy nem igazán tudnak mit kezdeni velünk. Jelenleg egyfajta baráti zónában vagyunk: nem utálnak minket, de más alternatívák iránt érdeklődnek.
Mit ért törzsi gondolkodás alatt?
A törzsi gondolkodás lényege, hogy amennyiben valaki a mi „csapatunkhoz” tartozik, akkor az ő tettei, akár helytelenek is, gyakran védelmet élveznek. Hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a lopásokat vagy hazugságokat, csupán azért, mert az illető a mi oldalunkon áll. Az ilyen mentalitás megváltoztatása elengedhetetlen: ha nem szakmai alapú döntéseket hozunk, akkor akárki is irányítja a hajót, nem jutunk előrébb. Például, amikor rólunk elterjedt a híresztelés, hogy megszavaztuk a frakciótámogatások emelését, a törzsi mentalitás ismét megjelent. Hiába próbáltuk a nyilvánvaló hazugságot cáfolni, a vezető szava mindent felülírt, így a valóság háttérbe szorult. Ebben a helyzetben nem tudunk előre lépni. Nagyon szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy a jövőben ez ne így legyen. Itt az ideje, hogy ne csupán kormányt cseréljünk, hanem valódi rendszerváltásra is törekedjünk.
Magyar Péter hamis vádakkal illette a Momentumot, azt állítva, hogy támogatták a frakciók állami támogatásának megemelésére irányuló törvényjavaslatot. Ezt követően Szabó Szabolcs határozottan reagált, és üzenetében arra figyelmeztette Magyar Pétert, hogy ne oktassa ki az ellenzékiségről, miközben maga is a NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) pozícióiból szerzett jelentős jövedelmet. A kérdés, hogy Szabó Szabolcs lépése mennyire volt saját hatáskörből fakadó magánakció, illetve hogy egyeztetett-e a pártvezetőséggel a poszt megírása előtt, nem egyértelmű. Ha Szabó Szabolcs önállóan cselekedett, az tükrözheti a személyes meggyőződését és a helyzet iránti érzékenységét. Ugyanakkor, ha a párt vezetése is tudott róla és támogatta, akkor az akció a Momentum politikai stratégiájának része is lehetett. Az ilyen típusú belső kommunikáció és egyeztetés gyakori a politikai pártoknál, de a konkrét részletek általában nem nyilvánosak.
Szabó Szabolcs írása sok érdekes gondolatot tartalmaz, de nem tudom vitatni az álláspontját. Szabolcs már harmadszor győzte le a Fidesz jelöltjét, ami kétharmados támogatottságot jelent. Az ő ellenzéki mivoltát tehát nem lehet kétségbe vonni. Amit én személy szerint zavarónak találok, az nem az, hogy valaki tévedett egy információval, mert mindenki hibázhat. Hanem az, hogy a tévedés után nem az volt a reakció, hogy "bocsánat, tévedtem, nézzük a továbbit", hanem inkább az, hogy "akkor is nekünk van igazunk". Ezt a hozzáállást nem tudom megérteni. A Tisza környékén gyakran összemosnak minket különféle pártokkal, és erről két dolgot szeretnék megosztani. Először is, mi voltunk azok, akik Zuglóban egyedül kiálltunk Hadházy Ákos mellett, és mi tettük Rózsa Andrást a pályára, amivel sikerült eltávolítani az MSZP-s rablóbandát. Így kicsit érthetetlen számomra, hogy minket összekevernek az MSZP-vel. A második dolog, amit fontosnak tartok megemlíteni, hogy ha a 2018-as és 2022-es koordináció, ami alapján most minket más pártokkal azonosítanak, nem jött volna létre, akkor valószínűleg hazaárulónak tituláltak volna minket. Olyan pályán mozgunk, ahol időzítési problémák merültek fel. Ha most, amikor sokkal nagyobb az igény a változásra, léptünk volna, a reakciók teljesen mások lennének.
Azt állítja, hogy az elmúlt hat évben a Momentumnál végzett munka nem lett volna megfelelően kivitelezhető, hiszen bárhogyan is próbálkoztak volna, a végkifejlet mindig az lett volna, hogy az áruló címkét önökre ragasztják.
A Fidesz 2018 óta hazaárulóz minket. De a létező ellenzéki elit is árulózott minket, mondván, ha nem fogunk azonnal össze, árulók vagyunk. Zárójelben jegyzem meg, ebben masszívan benne volt a Gulyás Márton-féle Közös Ország Mozgalom is. Ugyanaz a személy, aki az interjúval sztárt csinált Magyar Péterből. Tehát sok mozgásterünk nem volt. El kellett döntenünk, hogy kimaradunk belőle, és azért leszünk árulók, vagy bemegyünk, és akkor azért leszünk árulók. Úgy döntöttünk, hogy félretesszük a saját egónkat, elindulunk az előválasztáson, és megpróbáljuk a legtöbbet kihozni belőle. Végül lett egy 10 fős frakciónk. Ezen a pályán mozogtunk.
Tehát nem lehetett volna többet elérni, jobb pozícióba kerülni?
Határozottan elérhettünk volna sokkal grandiózusabb eredményeket is.
Ahhoz, hogy egy szöveget egyedivé tegyünk, fontos figyelembe venni a következő lépéseket: 1. **Személyre szabás**: Használj saját tapasztalatokat, érzéseket és véleményeket. Mesélj el egy történetet, ami hozzád közel áll, hogy a szöveg valóban a te hangodat tükrözze. 2. **Eredeti kifejezések**: Kerüld a kliséket és a sablonos megfogalmazásokat. Próbálj meg új, kreatív kifejezéseket találni, amelyek jobban kifejezik a gondolataidat. 3. **Stílus és hangnem**: Válaszd ki azt a stílust és hangnemet, amely legjobban illik a mondanivalódhoz. Legyen az formális, informális, humoros vagy komoly, a stílusod tükrözze a személyiségedet. 4. **Részletek hozzáadása**: Gazdagítsd a szöveget részletekkel, leírásokkal és példákkal. Ezek segítenek abban, hogy a szöveg élvezetesebb és emlékezetesebb legyen. 5. **Szerkezet és formázás**: Gondoskodj arról, hogy a szöveg logikusan felépített legyen. Használj bekezdéseket, felsorolásokat, címsorokat, hogy a tartalom áttekinthetőbb legyen. 6. **Visszajelzés**: Kérj meg másokat, hogy olvassák el, és adják vissza a véleményüket. Az ő észrevételeik segíthetnek abban, hogy finomítsd a szöveget. Az egyediség érdekében tehát figyelj arra, hogy mit mondasz, hogyan mondod, és hogy a szöveg valóban a saját gondolataidat tükrözze.
Sokkal következetesebb hozzáállásra lett volna szükségünk. A magyar politika egyik legnagyobb problémája, hogy vannak politikai szereplők, akik nem ragaszkodnak a saját narratívájukhoz, amint a média nem reflektál az akcióikra. Sajnos, ezt bizonyos mértékig ránk is vonatkoztathatjuk. Viszont azok, akik kitartóan képviselnek egy témát, mint például Hadházy Ákos a korrupció ügyében, Lőcsei Lajos a herbál kapcsán, vagy én az orosz-kínai kapcsolatokkal foglalkozva, idővel szilárd alapot építenek az adott területen. Ez azonban hosszú távú elköteleződést igényel, amit sok esetben nem valósítottunk meg. Ez pedig egy óriási mulasztás volt a részünkről.
Korábban a Momentum álláspontja az volt, hogy a választási küzdelemben minden körzetben egyetlen közös ellenzéki jelöltnek kellene megmérettetnie magát a Fidesz képviselője ellen. Most viszont a helyzet bonyolódik: ha a fideszes és a tisztes jelölt mellett egy momentumos is ringbe lép, az milyen hatással lesz a kormányváltás esélyeire? Ez a szituáció megoszthatja az ellenzéki szavazókat, így csökkentve a közös cél elérésének lehetőségét. Kérdés, hogy a különböző jelöltek mennyire tudják mobilizálni a választókat, és hogy a választók hogyan reagálnak a megosztottságra. A közös fellépés hiánya komoly kihívást jelenthet az ellenzék számára a Fidesz legyőzésében.
Ez egy kiemelkedően lényeges megjegyzés, és öröm számomra, hogy felvetette. Csak annyit jelentettünk be eddig, hogy elindulunk, de a pontos formátumot nem tisztáztuk még. A részletek kidolgozása még hátra van, amit a frakciónkkal és a polgármestereinkkel közösen kell egyeztetnünk, így jelenleg nem tudok konkrét válaszokat adni.
Több képviselőjük egyéni mandátummal képviseli magát a parlamentben. Az ő újbóli indulásukkal kapcsolatban még nem hoztatok döntést?
Még nem érkezett el az idő.