Történelmi megállapodás jött létre, melynek keretében magyar fejlesztésű eszköz indul a Hold felfedezésére.


A Puli bejelentéséből kiderült: "Az Intuitive Machines második holdi küldetésén (IM-2), amely legkorábban várhatóan 2025. február végén indulhat, a Puli Space Technologies NASA-díjjal elismert miniatűr neutron spektrométere, a Puli Lunar Water Snooper is a fedélzeten lesz. A készülék a Hold déli sarkvidéki területén vízjégre vonatkozó adatokat fog gyűjteni. Az Intuitive Machines rakétameghajtású drónján, a Micro Nova Hopper-en elhelyezett PLWS többek között egy Permanently Shadowed Crater (állandóan árnyékos kráter) területéről is minden idők első közvetlen felszíni mérési adatait szolgáltathatja. Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Puli Space történelmet írt, amikor aláírta az első adatvásárlási szerződést egy kereskedelmi mélyűri küldetéshez kapcsolódva".

Pacher Tibornál elsőként azt firtattuk, milyen események és lépések sorozata vezetett ahhoz, hogy a Puli és az ESA között létrejöjjön a megállapodás.

Még 2020-ban, 2021-ben fejlesztettük ki a vízszimatolót, ami a NASA által támogatott projekt volt. Kaliforniába, a Jet Propulsion Laboratoryba kellett szállítanunk három működőképes vízszimatolót. Az eszközt bemutattuk az Intuitive Machinesnek is, éppen ott volt a vállalat űrkutatási rendszerekért felelős alelnöke, Trent Martin, aki azt mondta, hogy szükségük lenne egy miniatűr neutron spektrométerre, amit a Nova Hopper drónon helyeznek el. A Hoppert pedig egy nagy leszállóegységre rögzítik.

Pacher Tibor elárulta, hogy a kezdeti megállapodás szerint a Puli vállalatnak kellett volna szállítania a műszert, anélkül hogy külön díjat kellene fizetni a holdi szállításért. Eközben a cég potenciális ügyfeleket keresett, akik érdeklődhetnek a Holdon gyűjtött adatok iránt. Az Intuitive Machines a NASA-val lépett kapcsolatba, de bár volt némi érdeklődés, a tárgyalások elakadtak. A Puli az ESA felé is jelezte, milyen új eszközt fejlesztettek, de a különböző kommunikációs csatornákon keresztül először itt sem tudtak áttörést elérni. Végül 2023 végén az ESA holdkutató csoportjának egyik tagja más ügyben látogatott el az Intuitive Machineshez, ahol bemutatták neki a fejlesztést, ami felkeltette az érdeklődését. Ebből a találkozóból alakult ki a végső megállapodás.

A Puli vezetője arra a kérdésünkre, hogy miért az általuk fejlesztett műszerre eshetett az ESA választása, leszögezte, hogy "már elő volt készítve a projekt, egyébként is használtuk volna az eszközt, csak utána próbáltuk volna értékesíteni az adatokat. Így egyszerűbb a folyamat, jelenleg nincs is más, aki ilyen mérést végzett volna, vagy a közeljövőben végezne".

Pacher Tibor a Puli Lunar Water Snooper küldetésének lényegéről így nyilatkozott: "A Holdon a vízjég kiemelkedő erőforrásnak számít. Hosszú ideig azt gondoltuk, hogy a Hold teljesen száraz, azonban az elmúlt húsz-huszonöt évben végzett különböző űrszondás mérések világosan bizonyították a vízjég létezését. A talajban található hidrogén mennyiségének meghatározásához a neutronsugárzás módszere a standard eljárás. Ebből az információból következtethetünk a vízjég mennyiségére. A potenciális holdbázisok számára elengedhetetlen a víz, mivel a hidrogén és oxigén szétválasztásával rakétahajtó anyag is előállítható."

A Puli Space Technologies a bejelentésekor forradalminak minősítette az Európai Űrügynökséggel (ESA) létrejött megállapodást. Pacher Tibor, a cég képviseletében nyilatkozva, kiemelte:

Nagy örömmel töltött el minket a megállapodás, amely valóban mérföldkőnek számít, hiszen a Holdon vagy a Naprendszer bármely más területén végzett kutatások során még sosem fordult elő, hogy egy űrügynökség magánexpedíciótól vásárolt volna adatokat. Eddig az ilyen jellegű kutatásokat kizárólag űrügynökségek vagy állami intézmények irányították, most viszont először történik meg, hogy az ESA nem finanszíroz egy projektet, hanem egy kész terméket vásárol.

Pacher Tibor hangsúlyozta, hogy a Puli számára rendkívül lényeges, hogy úttörő szerepet töltsenek be egy olyan szektorban, amely a következő években várhatóan jelentős növekedésnek indul. "Bízunk benne, hogy a szerződés megkötésével a jövőbeli küldetések megvalósítása sokkal gördülékenyebbé válik hasonló koncepciók alapján. Mi magunk fejlesztjük és gyártjuk a műszert, amelyet a Holdra fognak vinni, és ha elkészül a saját roverünk, azt is fel tudjuk szerelni vele. Az összegyűjtött adatokat pedig értékesíthetjük űrügynökségeknek vagy magánvállalatoknak" – összegezte a Puli Space Technologies ügyvezető igazgatója.

Related posts