Trump figyelmeztette a BRICS-országokat, és a milliárdos megállapodások révén próbálnak védekezni a várható következmények ellen.

A Trump-adminisztráció egyelőre tartózkodik a BRICS-országokra kivetendő 10%-os vám alkalmazásától, de ez a lépés könnyen megtörténhet, ha ezek az országok "Amerika-ellenes" politikát folytatnak.
Egy bennfentes forrás szerint a Trump-adminisztráció nem vezet be azonnal 10%-os pótvámot a fejlődő országokat tömörítő BRICS-blokk tagjaival szemben, de megteszi ezt a lépést, ha az érintett országok "Amerika-ellenes" politikai döntéseket hoznak.
Donald Trump vasárnap bejelentette, hogy az Egyesült Államok újabb 10%-os vámot vezet be minden olyan országra, amely a BRICS-csoport "Amerika-ellenes politikájához" igazodik. A BRICS-tagállamok azonban határozottan elutasították azt a vádakat, hogy Amerika-ellenes álláspontot képviselnének.
Meghúzzuk a határvonalat. Amennyiben Amerika-ellenes politikai intézkedések születnek, vámot fogunk kivetni.
- nyilatkozta egy névtelenséget kérő informátor. A Fehér Ház jelenleg még nem hozott nyilvánosságra végrehajtási rendeletet az ügy kapcsán.
Trump bejelentése éppen akkor történt, amikor India, Indonézia és más BRICS-országok sürgős kereskedelmi megállapodások megkötésén fáradoztak az Egyesült Államok kormányával. Céljuk az volt, hogy megelőzzék a július 9-re tervezett vámemeléseket. Ezen vámok határidejét azonban most augusztus 1-ig elhalasztották.
Kereskedelmi szakértők véleménye szerint az új vámfenyegetés célja, hogy nyomás alá helyezze azokat az országokat, amelyek próbálják megakadályozni a Trump által áprilisban javasolt magas vámok bevezetését.
Több BRICS-tagország és partnerállam jelentős mértékben támaszkodik az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi kapcsolataira.
Trump közleménye néhány órával azután látott napvilágot, hogy a BRICS-vezetők közzétettek egy 31 oldalas nyilatkozatot. Ebben a dokumentumban határozottan elítélték a Gáza és Irán ellen irányuló támadásokat, hangsúlyozták a globális intézményi reformok szükségességét, és figyelmeztettek arra, hogy az egyoldalú vámok komoly fenyegetést jelentenek a világkereskedelem stabilitására.
Nem teljesen egyértelmű, hogy Trump legújabb vámfenyegetései milyen hatással lesznek az Indiával, Indonéziával és más BRICS-országokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokra. Dél-Afrika hangsúlyozta, hogy nem tekinti magát "Amerika-ellenesnek", és nyilatkozata szerint a kapcsolatuk az Egyesült Államok kormányával továbbra is építő jellegű.
Indonézia, amely el szeretné kerülni a kilátásba helyezett 32%-os vámtarifát, a héten 34 milliárd dolláros megállapodást készül aláírni amerikai partnerekkel, és felajánlotta, hogy "közel nullára" csökkenti a kulcsfontosságú amerikai importtermékek vámját,
valamint 500 millió dollár értékben szerzi be az Egyesült Államokban termelt búzát.
Forrás: Reuters