Trump teljes mértékben, százszázalékos vámot vezet be a külföldi filmekre. | 24.hu


Az amerikai elnök álláspontja szerint a külföldi filmek nem csupán szórakoztatnak, hanem komoly nemzetbiztonsági kockázatokat hordoznak magukban, valamint üzenetküldő és propagandisztikus célokat szolgálnak.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke vasárnap bejelentette, hogy az ország teljes mértékben vámot vezet be a külföldön készült filmekre. A döntését a Truth Social platformon indokolta, hangsúlyozva, hogy az amerikai filmművészetet "rettenetes veszély" fenyegeti a más államok által kínált vonzó támogatások miatt, amelyek a filmkészítők figyelmét elterelik.

Az amerikai filmipar egyre súlyosabb válságba kerül. Más országok különféle ösztönző programokat indítanak, hogy elcsábítsák a filmes szakembereket és stúdiókat az Egyesült Államokból. Hollywood és számos más amerikai terület is szenved a nemzetközi versenytől, ami komolyan veszélyezteti a helyi ipart. E mögött más nemzetek tudatos stratégiája áll, amely nem csupán gazdasági, hanem nemzetbiztonsági kérdéseket is felvet. Ráadásul ez az egész nem más, mint üzenetküldés és propaganda! Éppen ezért felkérem a kereskedelmi minisztériumot és az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletét, hogy azonnal lépjenek akcióba, és vezessenek be 100%-os vámot minden olyan filmre, amely külföldön készül. Célunk, hogy a filmes alkotások ismét Amerikában szülessenek!

- fogalmazott Trump a bejegyzésben.

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter az X közösségi platformon közzétett egy üzenetet, amelyben azt írta: "rajta vagyunk". Az új vámok bevezetésének részletei azonban még nem kerültek nyilvánosságra. Jelenleg nem tisztázott, hogy ezek a vámok érintik-e a streaming szolgáltatásokat és a mozikban vetített filmeket, továbbá az sem egyértelmű, hogy a vám alapját a gyártási költségek vagy a jegybevétel képezi-e. A nagy hollywoodi stúdiókat képviselő Motion Picture Association eddig nem reagált a helyzetre, így a kérdés továbbra is nyitott.

Donald Trump januárban olyan neves személyiségeket, mint Jon Voight, Sylvester Stallone és Mel Gibson, bízott meg azzal a céllal, hogy létrehozzák a "nagyobb, jobb és erősebb Hollywoodot". A film- és televíziós ipar már egy ideje a hagyományos Hollywood határain kívül keres olcsóbb forgatási helyszíneket, köszönhetően az adókedvezményeknek. Számos ország világszerte jelentős ösztönzőket kínál a helyi produkciók számára, hogy vonzóbbá váljanak a filmes cégek számára. Az Ampere Analysis előrejelzései szerint 2023-ban globálisan 248 milliárd dollárt (körülbelül 88 331 milliárd forintot) fognak költeni a tartalomgyártásra. A legnagyobb médiavállalatok, mint a Walt Disney, a Netflix és a Universal Pictures, egyre inkább a külföldi forgatási helyszínek felé orientálódnak, például Kanadában és Nagy-Britanniában. A ProdPro produkciós platform piackutatása alapján a 40 millió dollárnál nagyobb költségvetésű film- és tévéprojektek költségeinek körülbelül fele az Egyesült Államokon kívülre irányul. Los Angelesben a film- és televíziós produkciók gyártása az elmúlt évtizedben közel 40 százalékkal csökkent, ahogy azt a FilmLA nonprofit szervezet adatai is mutatják. A januári kaliforniai erdőtüzek újraélesztették az aggályokat, hogy a producerek és más filmes szakemberek elhagyják Los Angelest. A ProdPro felmérése alapján a következő két évben Kalifornia a hatodik legnépszerűbb forgatási helyszín lesz, megelőzve Torontót, Nagy-Britanniát, Vancouver-t, Közép-Európát és Ausztráliát.

Arról, milyen trendek határozhatják meg Hollywoodot a jövőben - igaz, még Trump bejelentése előtt -, itt írtunk bővebben:

Related posts