Miként lehet elkerülni az újévi fogadalmak kudarcát?
Blikk beszélgetés! - Gulyás László őszinte vallomása: négy napig részegeskedett, miután megváltak tőle a televízióban.
Az újévi fogadkozás hagyománya nem csupán napjaink szokása, hiszen már az ókori Babilonban is évről évre megújították fogadalmaikat az emberek. Ekkoriban az új év március közepén kezdődött, és a fogadalomtétel egy különleges, 12 napos ünnepség keretében zajlott. Ennek a különleges időszaknak nemcsak a hagyományőrzés volt a célja, hanem a termékenység és a bőséges aratás reményében tett ígéretek is. Az időjárás és a folyók áradásának kiszolgáltatott népek ilyenkor mindent megígértek az isteneknek, bízva abban, hogy ezzel biztosíthatják a következő tavaszi bőséget.
Mára jelentősen átalakult ez a szokás, a modern kori ember a saját vágyainak, álmainak megvalósulásához kötődően tesz fogadalmakat. A Micra Market Research egymást követően három évben is felmérte az újévi fogadalmak szokásait a 18-65 éves magyar internetezők körében. A reprezentatív kutatásokból az derült ki, hogy a felnőtt magyar lakosság több mint fele tett már életében újévi fogadalmat. Ezek jó része az életmódhoz, egészséghez kötődik - például lefogyunk, többet sportolunk, leszokunk a dohányzásról.
Sajnos nem túl kedvező a helyzet az újévi fogadalmak terén, hiszen sokan könnyedén lemondanak róluk. A Micra felmérése is megerősítette, hogy a legtöbben már januárban feladják a jó szándékaikat. A Strava globális fitnesz adatbázisa pedig azt is felfedi, hogy január 12-e a legkritikusabb nap: ekkor sokan engedik el végleg a fogadalmaikat.
A bukás legfőbb forrása a túlzottan ambiciózus célokban keresendő. Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban: egy új év első napja nem varázsolja el a belső motivációnkat, és január elseje nem fog extra energiát vagy akaraterőt adni nekünk. E felismerés lehet az első lépés a fogadalmaink betartásához – figyelmeztet Dr. Medgyesi János, háziorvos és foglalkozás-egészségügyi szakorvos, hangsúlyozva, hogy:
A sikeres változás elengedhetetlen feltétele, hogy meg akarjunk változni és legyen tervünk arra, hogyan kell eljutni az áhított állapotba. Meg kell tervezni, elő kell készíteni a változást, és csak utána belevágni apróbb lépésekkel, kisebb szakaszokra tervezve.
A fokozatosság elvét a Micra kutatása is igazolni látszik. A dohányzással kapcsolatos tervek közül az bizonyult a legtartósabbnak, amelyik a fogyasztás csökkentését célozta. Az ilyen jellegű fogadalmat az érintett válaszadók 88 százaléka tartotta még január közepén is.
A válaszadók közül azok, akik a fogadalmaik betartásában kiemelkedően teljesítettek (72%), olyan alternatív megoldásokra törekedtek, amelyek nem járnak égéssel, például hevítéses termékek, e-cigaretták vagy nikotinpárnák használatával. Ezzel ellentétben a dohányzás teljes megvonására törekvők közül mindössze a résztvevők fele tudta tartósan megőrizni elhatározását.